Unikátní spoušť TriggerTrap

Spoušť fotoaparátu TriggerTrap je unikátní tím, že umí reagovat na světlo, zvuk, laser nebo elektrický podnět. Postavená je ze součástek stavebnice Arduino a dostupná bude již za tři měsíce.

Co TriggerTrap umí?

Světelné čidlo zareaguje a sepne fotoaparát, když například někdo v místnosti rozsvítí, laserové čidlo zase reaguje na laserový paprsek - buď na posvícení například laserovým ukazovátkem, nebo naopak na přerušení paprsku (probíhajícím atletem) nebo oboje. Samozřejmě nechybí nastavení citlivosti senzoru. V režimu detekce zvuku jsou k dispozici opět tři volby - reakce na začátek zvuku, na konec nebo na jeho změnu, vše opět libovolně nastavitelné včetně citlivosti a úrovně okolního hluku. K elektrickému vstupu můžete připojit prakticky cokoli - tlakový spínač, domovní zvonek, vše, co vás napadne. Ve všech režimech je dokonce k dispozici volitelně nastavitelné zpoždění sepnutí v řádu milisekund až sekund. A jako bonus kromě výše zmíněných čidel disponuje spoušť i Time-Lapse funkcí.

TriggerTrap se ovládá prostřednictvím dotykových tlačítek a displeje na horní straně. Zařízení je postavené z open-source stavebnice Arduino. Jestli si pamatujete komunistickou stavebnici Elektronik, tak jde o něco vzdáleně podobného, samozřejmě na mnohem vyšší úrovni a dovolující konstruovat i sofistikovaná elektronická zařízení. Výrobce postupně plánuje uvolnit jak hardwarové schéma, tak i software, spoušť ovládající, pod open-source licencí. Nadšenci si tedy budou moci doprogramovat nové funkce, upravit stávající, pozměnit hardware a podobně.

Kompatibilita

TriggerTrap je kompatibilní se stovkami různých fotoaparátů; spouštět je umí buď po kabelu nebo přes infra. Seznam otestovaných a podporovaných modelů najdete na webové stránce projektu. Pokud si nevíte rady, jaký kabel je ten správný pro váš fotoaparát, autoři nachystali tabulku s fotografiemi používaných koncovek. Napájení spouště je řešeno pomocí tří AA (tužkových) baterií případně přes USB. Spoušť není voděodolná, ačkoli to byl jeden z původních záměrů autorů projektu. Odolnost proti stříkající vodě se nakonec ukázala být jen těžko realizovatelná, ale existuje řešení pomocí uzavření spouště do vodotěsného pytlíku a podobně.  Přikoupit si můžete i adaptér na patici blesků, takže lze TriggerTrap použít i pro spouštění blesků. V prodeji budou dvě varianty, klasická a pak tzv. Shield verze, určená pro kutily, kteří si chtějí ze součástek spoušť postavit sami.

Podle měření je spoušť velice rychlá, od zaznamenání podnětu po sepnutí uplyne čas kratší než 1,6 milisekundy. Samozřejmě v praxi je k tomu potřeba počítat i se zpožděním samotného fotoaparátu.

Vznik a cena

Zajímavý je i příběh vzniku TriggerTrap. V červenci 2011 tento projekt představili britští autoři na webu Kickstarter.com, sloužícímu k podpoře a rozvíjení kreativních nápadů. Během měsíce se sešlo na příspěvcích 77 tisíc USD od téměř 900 zájemců, výměnou za 950 kusů TriggerTrap a vývoj mohl začít. Pro nás jako potenciální uživatele je nyní nejdůležitější ten fakt, že fáze vývoje a testování je dokončena a TriggerTrap míří do výroby. Cena je nastavena na 125 USD s dostupností v únoru 2012. Objednávat můžete na webu triggertrap.com.

A na závěr otázka: využili byste TriggerTrap a na co? Mně to přijde jako výborné zařízení, ačkoli mě paradoxně nenapadá, kde bych ho já při svém focení uplatnil.

5 Comments

 1. by Physcopat on 07/05/2013  20:31 Reply

  Ten triggertrap je i v odlehcene verzi pres mobil za pouhych 23€

 2. by MichalG on 23/03/2013  16:16 Reply

  No co treba, ten trigger pouzit na fotku biatlonistu nebo jinych strelcu, aby byla videt strela opoustejici hlaven, nebo aspon odletujici patrony. Ale na tu strelu by to asi neslo bez blesku. A to pri zavodech asi jen tak nepujde

 3. by Karel Pesek on 13/12/2011  15:04 Reply

  Napada me vyuziti napr pri tomto scenari : dve tela , jednim telem fotim ja a druhe ovlada spoust napr pri zavodech mam pak jistotu ze budu mit vsechny zavodniky na trati. Umisteni nekam dal az bude peloton trochu roztrhanej.

 4. by Mato on 12/12/2011  20:56 Reply

  Plavecke aleo bezecke preteky a vystrel zo startovacej pistole ci nejaky outdoorovy zavod v burke a zakomponovat tam blesk z toho by mihli byt zaujimave zabery. Predpokladam ze aj takyto zaber http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01699/IMG_0358-card-shot_1699536i.jpg sa da spravit iba za pouzitia podobneho zariadenia

 5. by M. on 08/12/2011  16:04 Reply

  Možno na vytváranie fotiek takéhoto typu? http://www.learningfromlyrics.org/cope_files/image004.jpg

Leave a reply

Your email address will not be published.