Retušujeme čip

Prach na snímači, známá bolest digitálních zrcadlovek. I když měníte objektivy v zdánlivě čistém prostředí a fotoaparát přitom otáčíte směrem dolů, stejně se tam dostane. Novější modely sice disponují ultrazvukovým čistícím mechanismem (krycí sklo před snímačem se zatřepe a setřepe prach dolů, kde se přichytí k lepivému pásku), ale přesto není tento způsob dokonalý.
Nečistoty se projevují jako tmavé skvrny ve fotografii a jsou pokaždé na stejném místě. Tím je rozeznáte třeba od poletujících kousků hlíny za kopyty koně apod. Jejich viditelnost závisí na použité cloně – čím vyšší clonové číslo, tím jsou skvrny tmavší a ostřeji ohraničené a tím pádem viditelnější a rušivější. Typicky se objevují při fotografování panningem (pro dlouhý čas je třeba zaclonit) nebo při zaclonění u krajinek. Více je skvrny vidět na jednolité ploše, kupříkladu v listí stromů se ztratí.

bordel2
Typická ukázka špíny na snímači. Z oblohy jde naštěstí snadno vyretušovat

Pro test, jak je na tom váš snímač, stačí nastavit co nejvyšší clonu, zaostřit na nekonečno a namířit na jednobarevnou plochu, třeba oblohu. Možná budete překvapeni, kolik flíčků v záběru najdete.

Tolik úvodem a teď k samotnému retušování ve Photoshopu.

Klonovací razítko (Clone Stamp, klávesa S) r Základním nástrojem pro retuše podobného typu je Razítko. Razítko prostě zkopíruje pixely ze zdrojového místa do cílového. Zdrojové místo zvolíme kliknutím myší se stisknutým Altem a potom kreslíme tam, kde chceme zamaskovat flek. Čím podobnější je zdrojové místo tomu cílovému, tím lépe zapadne do nového okolí. Problém nastane třeba u oblohy, která není jednobarevně modrá, ale přechází od světlé nad horizontem k tmavší směrem vzhůru, rohy mohou být ztmavené vinětací, polarizačním filtrem apod. Důležité je tedy trefit se zdrojem razítka do přesně stejného odstínu jako má cílové místo, jinak bude výsledkem světlejší či tmavší skvrna. Častokrát je to zbytečně pracné, naštěstí ale existují sofistikovanější nástroje než razítko.

Retušovací štětec (Healing Brush, klávesa J) hb Retušovací štětec je nástroj podobný razítku, ale vylepšený o jednu zásadní věc. Postup je stejný, s Altem vyberu zdrojové místo a kreslím. Tentokrát se ale zdrojové pixely nejen zkopírují, ale zároveň se upraví jejich barva a světlost tak, aby přesně zapadly do cílového místa. Výsledek je naprosto přesvědčivý a nerušivý. Odpadá nutnost hledání přesně stejného místa, prostě stačí někde "nabrat" oblohu a o zbytek se postará program. Na retušování bordelu na čipu není lepší nástroj (jeden by přece jen byl, viz dále).

Záplata (Patch Tool, klávesa J) pt Záplata je funkce podobná Retušovacímu štětci, ale nepracuje jako štětec, nýbrž jako výběr. Vyberu část, kterou chci "opravit", zvolím nástroj patch Tool apomocí jeho přetáhnu výběr /zdrojovou oblast) do cílového místa. Algoritmus se postará o to, že cílová oblast přesně zapadne svým jasem a barevností do místa zdrojového výběru. Výběr si mohu připravit jakkoli, samotným Patch toolem jde výběr vytvořit taky, funguje stejně jako Laso.

bordel1
Ukázka použití nástroje Záplata

Retušovací štětec i Záplata mají samozřejmě mnohem širší použití než pro odstranění prachu na snímači. Pokud budu chtít odstranit pytle pod očima, označím je a přetáhnu někam do místa tváře. Textura z tváře se pak zkopíruje pod oči a přizpůsobí tak, že perfektně zapadne. Nevzhledné dráty na pozadí městkých fotografií jsou dalším typickým příkladem - nahrubo vyberu drát s kouskem okolí a přetáhnu do volného místa na obloze.

Zesvětlení (O, ) z Někdy se stane, že je skvrna v místě, které má složitou strukturu, nepodobnou ničemu jinému na fotografii. Typicky jde třeba o vlasy, flek na logu sponzora atd. Všechny tři předchozí nástroje by zřejmě po kouskách šly použít, ale bylo by to pracné; nejjednodušší je flek prostě zesvětlit. U skvrnek kruhového tvaru vyberu nástroj Zesvětlení, nastavím velikost a tvrdost stopy podle fleku, Rozsah na střední tóny a s Expozicí nastavenou na minimum (3 až 5) ono místo zesvětlím až na úroveň okolí - flek se tak ztratí.

Samozřejmě nejlepší situace ale je, když je snímač čistý. Pak není třeba žádné kejkle, ušetříte čas a nervy.

A tip na levné číštění? Hadice od vysavače strčená do šachty a vatové tyčinky do uší. Před čipem je sklo, nemusíte se bát, že byste ho poškrábali.

2 Comments

  1. by Tereza on 27/08/2013  08:34 Reply

    Fajn článek, užitečné info. Jen mám problém s instalací Photoshopu, nevíte, zda jsou podobné nástroje například v Gimpu či jiném programu? Děkuji!

  2. by petrŠ on 18/11/2009  18:52 Reply

    Minulý týden jsem se byl podívat na fotografie Jiřího Křenka ve Fotoškoda a dost mne zarazilo na kolika fotografiích bylo vidět množství špíny na čipu.Byli to fotografie fotografované delším časem na vyšší clonové číslo.Takže klasika,ale jak bylo vidno,hlavu si s tím moc nelámal :-)

Leave a reply

Your email address will not be published.