Pro bateriové studiové blesky mám slabost, rád venku blýskám a systémový blesk nemá většinou dostatek výkonu. Pak je třeba se poohlédnout po něčem silnějším, například po blesku NiceFoto TTL-RQ600C.
Charakteristika
NiceFoto TTL-RQ600C je studiový blesk, napájený vestavěným akumulátorem a s výkonem 600 Ws. Jak název napovídá, podporuje měření TTL, stejně tak dokáže synchronizovat s časy krátkými až 1/8 000 s (HSS), disponuje rádiovým odpalováním a dalšími funkcemi, ke kterým se postupně dostanu. Důležité je zmínit, že TTL a HSS podporuje jen verze pro Canon. Kromě toho existují i verze pro Nikon a Sony, ale bez výše zmíněných funkcí úplně nevidím jejich smysl.
Za jeho výrobou stojí čínská firma Shenzen Nice Photographic Equipment Co., Ltd. Čínských blesků s výše jmenovanými schopnostmi je vůbec v poslední době plno (viz seznam), NiceFoto má proti nim jednu výhodu – bez problémů ho koupíte v Česku za české koruny s českou zárukou a to konkrétně u Oehlingu za cenu 22 990 Kč.
V recenzi se několikrát nevyhnu srovnávání s jakýmsi etalonem, konkrétně s mým vlastním bleskem Priolite MBX 500 Hotsync a s již dříve testovaným Profoto B1 500 AirTTL.
Popis blesku
Blesk NiceFoto dorazil v rudém kufříku, který na mě provedením nepůsobí úplně prvotřídně, ale efektní je dost, to rozhodně ano. Uvnitř najdete samotný blesk s 10cm reflektorem a nacvakávacím difuserem, rádiový odpalovač, nabíječku se síťovým kabelem a druhý akumulátor. Kryt výbojky chybí, stejně tak manuál. Kufřík lze pověsit za dodávaný popruh přes rameno a dokonce i zamknout, ale na přenášení se dle mého moc nehodí – věci v něm nejsou příliš dobře uloženy a je zbytečně těžký; polstrované pouzdro by bylo praktičtější.
Blesk NiceFoto a kufřík
Samotný blesk je zpracovaný velmi hezky, kombinace černé a červené mu sluší. Potěšily mě také příjemně malé rozměry (průměr 13 cm, délka 24,5 cm), které obzvláště vyniknou v porovnání s Priolite. Červené části tvoří hliník, zbytek kvalitně působící plast.
S popisem blesku začnu odspoda. Dole se nachází sklopná rukojeť z neklouzavého plastu, za kterou blesk buď můžete držet při focení v ruce nebo využít otvor ve spodní části a postavit blesk na stojan. Klasické madlo pro přenášení bohužel chybí. Pro utažení blesku na stojanu složí šroub, který můžete vidět na horním obrázku a který lze v transportní poloze zašroubovat do rukojeti zespodu. Bez tohoto kroku se blesk nevejde do kufříku – buď nesklopíte rukojeť nebo bude šroub příliš trčet. Šroub má zbytečně dlouhý závit a neustálé šroubování tam a zpět je hodně otravné. Nemluvě o tom, že ani po utažení blesk na stojanu příliš nedrží a šroub měl tendenci se povolovat. Aspoň že visí na šňůrce, aby nešel snadno ztratit. V rukojeti se nachází i otvor pro deštník, můj oblíbený Lastolite s průměrem tyčky 10 mm do něj ale nenacpete.
Vespod se nachází ještě dva funkční prvky, z toho jeden zásadní - vypínač. Opravdu by mě zajímalo, koho napadlo dát hlavní vypínač dolů, kam na něj nejde vidět. Navíc jeho obrys splývá s povrchem blesku a takl jsem se zapínáním zpočátku dost bojoval, ale nakonec jsem si zvykl. Vedle něj je umístěna zástrčka pro síťové napájení, což je malá specialita NiceFoto - u Priolite nebo Profoto byste možnost napájet blesk ze sítě hledali marně. Bohužel ale potřebný kabel v balení chybí.
Detail rukojeti s utahovacím šroubem, vypínače a zdířky pro síťové napájení
Akumulátor se nachází na horní straně a jištěný je pojistkou - dvě šoupátka je třeba zmáčknout proti sobě a pak akumulátor povyskočí ven. Je typu Li-ion s kapacitou 6 750 mAh a podle výrobce by měl vydržet 400 až 700 záblesků na plný výkon. Neměl jsem možnost toto číslo ověřit, ale na papíře vypadá skvěle. Jak jsem již zmiňoval, v balení jsou akumulátory dva, což mě velmi příjemně překvapilo.
Li-ion akumulátor se nachází na horní straně
Zadní panel obsahuje všechny nejdůležitější ovládací prvky – celkem čtyři tlačítka, jedno kolečko a displej. Popisky tlačítek jsou modře podsvícené, stejně jako displej, který je výborně čitelný na slunci i za tmy. Tlačítka i kolečko působí kvalitním dojmem a ovládání je poměrně intuitivní. K tomu se ale ještě dostanu.
Zadní panel s ovladači a displejem
Vepředu se nachází výbojka a uprostřed LED čip modelovacího světla. To svítí dost silně, ale bohužel není proporcionální; přitom lze ručně měnit jeho výkon. Přijde mi to dost nelogické. Pro uchycení reflektorů, softboxů a dalšího používá NiceFoto "levný" bajonet Bowens, což znamená dostatek cenově dostupného příslušenství.
Pohled na výbojku, modelovací světlo zhasnuté...
... a rozsvícené
Co ještě zbývá? MicroUSB konektor na pravém boku slouží k bůhví čemu, stejně tak čepička na horní straně, pod kterou se asi má skrývat čidlo optického slavu (souvisí s ikonkou "očička"?), ale rozchodit jej se mi nepodařilo. 3,5 mm konektor na levém boku je klasický sync port.
Rádiový odpalovač
Zatímco tělo blesku jsem chválil, odpalovač mě zpracováním moc nepřesvědčil. Počínaje lacinými plasty přes titěrný přepínač On/Off s nejistým chodem po hůře reagující tlačítka. Příjemný je na něm pouze displej (opět spolu s tlačítky podsvícený a výborně čitelný) a celkové rozměry a hmotnost - za tu může použití pouze dvou tužkových baterií. V sáňkách se utahuje kolečkem a po utažení drží solidně. S dosahem jsem neměl problém, fungoval mi vždy a všude jak jsem potřeboval. Výrobce udává 100 m
Rádiový odpalovač
Ovládání
K blesku jsem nedostal manuál, takže jsem musel postupovat metodou pokus/omyl. Naštěstí je ovládání poměrně intuitivní. Tlačítko MENU přepíná mezi jednotlivými funkčními režimy, konkrétně "klasický" záblesk, stroboskop a speciálním režimem s krátkou dobou hoření. Tlačítko Fn zapíná/vypíná doplňkové funkce a nastavení - volbu skupiny a kanálu, zvukové potvrzení nabití a ikonku "očička", jejíž funkci jsem nezjistil (optický slave to podle všeho není). Tlačítko Test odpálí zkušební záblesk, Model zase zapne či vypne modelovací světlo. A to je vše. Pojďme si teď rozebrat jednotlivé režimy a funkčnost detailněji.
Klasický záblesk – TTL a manuál
Blesk umí pracovat ve dvou režimech, TTL a obyčejném manuálním. TTL měří přesně a konzistentně, ale mám k němu jednu zásadní výhradu: měřící předblesk má obří odstup před hlavním zábleskem, odhadem cca 0,3 s a je jasně viditelný prostým okem. Vůbec bych se nedivil, kdyby při fotografování s TTL model na každé fotce mrknul v reakci na předblesk. A kromě toho citelně prodlužuje zpoždění spouště, pro akční fotografování hodně nepříjemně.
Manuální režim je oproti tomu bezproblémový; líbí se mi, že se výkon nastavuje ve zlomcích plného výkonu, jako je tomu třeba u systémových blesků. Pro mě to představuje srozumitelnější hodnoty než nastavení v EV jako u konkurence.
Mezi TTL a M se přepíná v menu fotoaparátu, v sekci věnované externímu blesku. Na to jsem si zpočátku nemohl zvyknout, byl jsem vždy (v případě systémového blesku, ale třeba i u Profoto B1) zvyklý měnit nastavení přímo na blesku. Stejně tak pro kompenzaci bleskové expozice v režimu TTL je třeba využít nastavení ve fotoaparátu. Je to tak trochu schizofrenní, v režimu TTL se vše volí ve fotoaparátu, v režimu M naopak na blesku/odpalovači. Nepomáhá tomu ani samotný displej blesku/odpalovače, který TTL režim signalizuje titěrným nápisem "ETTL" vlevo nahoře, přičemž zbytek se tváří jako v M, dokonce jde i měnit výkon blesku (ale na intenzitu blesku to nemá vliv).
Priolite má jednu skvělou funkci - co zapnete/vypnete/nastavíte na blesku se ihned projeví na odpalovači a naopak. NiceFoto (ale ani Profoto) něco takového neumí a pokud budete jednou měnit něco na ovladači, pak na blesku a tak dokola, brzy zjistíte, že nemáte ani tušení, co máte vlastně nastavené. U NiceFoto se k tomu přidává neodladěnost softwaru, která způsobuje, že zejména odpalovač často nereaguje na stisky tlačítek (pomůže je déle podržet, případně odpalovač vypnout a zapnout), kolečko blesku místo výkonu najednou začne měnit intenzitu modelovacího světla, které se mezitím samo zapne a podobně. Na videu níže přesně tohle chování uvidíte.
HSS a druhá lamela
Mezi HSS a synchronizací na druhou lamelu se opět přepíná v menu fotoaparátu. HSS funguje na jedničku, druhou lamelu se mi rozchodit nepodařilo, ale je možné, že problém bude v Canonu 1D X - třeba Phottix Odin taky druhou lamelu s tímto tělem neumí.
NiceFoto na longboardech
NiceFoto na longboardech
Stroboskop
NiceFoto umí i režim stroboskop, konkrétně 5, 10, 15, 20 nebo 25 záblesků rychle za sebou s frekvencí až 10 Hz.
Stroboskop v praxi
Sekvenční fotografování
NiceFoto dokáže blýskat i při sekvenčním snímání až do rychlosti 10 snímků za sekundu. Narazil jsem ale na zvláštní chování – jednotlivé záblesky se liší svou intenzitou tak, že první je nejsilnější a další jsou slabší a slabší, až dojde k vynechání výboje. Nezáleží na nastaveném výkonu; kupříkladu při intenzitě 1/32 by měl blesk teoreticky dokázat blesknout 32× za sebou (prakticky to bude třeba polovina), přesto dochází k výše zmiňovanému jevu. Z toho důvodu považuji blýskání při sekvenčním fotografování za nepoužitelné. Pro zajímavost, Profoto B1 s tím nemělo problém, naproti tomu Priolite neumí v sekvenci blýskat vůbec.
Sekvence s NiceFoto. Hezky je vidět slábnutí záblesku i jeho vynechávání
Výkon
Výkon v HSS je věc, která mě zajímala úplně nejvíc – nejčastěji fotím ve dne se světelnými objektivy s velmi krátkými časy. Jak obstojí NiceFoto TTL-RQ600C s papírovým výkonem 600 Ws proti etalonu Priolite MBX 500 Hotsync s výkonem 500 Ws? Profoto B1 500 AirTTL taktéž s 500 Ws se ukázalo být slabším a od laciné "číny" jsem toho moc nečekal. A opět jsem byl překvapen.
NiceFoto. 1/8000 s na plný výkon
Priolite. 1/8000 s na plný výkon
Z výše zobrazené dvojice fotografií je vidět, že NiceFoto podává stejný (možná i o chlup vyšší) výkon v HSS než Priolite. Z mé strany tudíž spokojenost. Komu by to nestačilo, NiceFoto nabízí i silnější variantu s výkonem 800 Ws.
Schopnost zmrazit pohyb
Další vlastností, která mě zajímala, je schopnost zmrazit pohyb jen vlastním bleskem, například při fotografování v noci nebo panningem. Priolite v této disciplíně zcela propadlo, neboť z principu jeho fungování trvá jeho záblesk za všech okolností 1/200 s, což je na zmrazení pohybu zoufale málo. Pokud by vás detailněji zajímalo, jak se to má s délkou záblesku, podívejte se do tohoto mého článku.
NiceFoto, longboardy a panning
Následující dvojice fotografií porovnává trvání záblesku na plný výkon na roztočeném ventilátoru.
Roztočený ventilátor a NiceFoto na plný výkon
Roztočený ventilátor a Priolite na plný výkon
Jak vidno, na plný výkon jsou na tom oba blesky podobně; oba záblesky trvají kolem 1/200 s a o nějakém zmrazení pohybu nemůže být ani řeč.
NiceFoto ale nabízí speciální režimy s krátkým hořením, nazvané FP, F2, F3, F4 a F5 s dobou trvání záblesku 1/20 000 až 1/5 000 s. Bohužel se ukázalo, že nejde o nic speciálního, ale o běžný jev, kdy s klesajícím výkonem se automaticky zkracuje doba hoření výbojky (vyjma Priolite). F-režimy tedy nedělají nic jiného, než že ubírají výkon; je sice hezké, že máte záblesk trvající jen 1/20 000 s, ale jeho výkon dosahuje s bídou 1/64 maximálního.
Doba nabíjení
A ještě vám dlužím rychlost znovunabití blesku na plný výkon. Činí kolem 5 s. Priolite je rychlejší, nabije se za 3 s, Profoto dokonce za 2,1 s. Ale v praxi to nebude příliš omezující.
Závěrečné zhodnocení
NiceFoto mě příjemně překvapilo, zejména pokud jde o výkon a spolehlivost v HSS. Po své zkušenosti ho můžu doporučit zájemcům o levnou variantu blesků jako je Priolite, Profoto a dalších na akční fotografování. A budu jen doufat, že výrobce časem vypustí nový firmware, který opraví zejména chyby v ovládání a v chování sekvence.
+ slušný výkon v HSS
+ dosah rádiového odpalovače a spolehlivost
+ přesné TTL měření
+ výdrž na baterii
+ dvě baterie v balení
+ bajonet Bowens
- chyby v ovládání
- měřící TTL předblesk příliš daleko od hlavního blesku
- nekonzistentní výkon a vynechávání pří sériovém snímání
- mechanické zpracování odpalovače
- chybějící manuál
- neproporční modelovací světlo
Doplnění
Před pár hodinami mi výrobce na mou žádost poslal uživatelský manuál. "Očičko" na displeji opravdu znamená optický slave a pro napájení blesku ze sítě je třeba dokoupit adaptér PW-01. Micro USB konektor slouží k aktualizaci software blesku; momentálně jsem ale žádnou aktualizaci nenašel. Manuál jsem nasdílel zde.
Fotogalerie
K NiceFoto dostanete pěkný kufřík
NiceFoto TTL-RQ600C
NiceFoto
Detail rukojeti
Detail rukojeti s utahovacím šroubem, vypínače a zdířky pro síťové napájení
Li-ion akumulátor se nachází na horní straně
Zadní panel s ovladačí a displejem
Detail čepičky, o které si myslím, že by mohla být světelným čidlem
Fomei Digitalis Pro - S600 DC jsi nezkoušel? HSS umí též, česká firma, cena ještě lepší, než NiceFoto (bez náhradní baterky)? https://www.fomei.com/produkty-digitalis-pro-s600-dc-strobo-flash-fomei-detail-220083 ovladač se pravda musí přikoupit zvlášť.
Za mně doporučuji. Měl jsem možnost vyzkoušet jeho slabší verzi (400 DC) a byl jsem s ním moc spokojen. Věřím, že když napíšeš panu Tomaidesovi z FOMEI, tak ti ho na vyzkoušení bez problémů zapůjčí.
Pěkný koukal jsem na to, taky se pro něco takového rozhoduji, až na to, že za tu levnější cenu to nakonec vyjde o 1000 dráž :-), protože bez náhradní baterie a ovladače je to pro profesionální použití nepoužitelné, výměna baterie ... no řekněme taková modelářská. Ale test by mě taky zajímal.
Fomei Digitalis Pro - S600 DC jsi nezkoušel? HSS umí též, česká firma, cena ještě lepší, než NiceFoto (bez náhradní baterky)? https://www.fomei.com/produkty-digitalis-pro-s600-dc-strobo-flash-fomei-detail-220083
ovladač se pravda musí přikoupit zvlášť.
Aha, tak to je nějaká novinka, dřív HSS určitě neuměl. Že by za to mohl ten nový odpalovač? Nicméně jsem ho nezkoušel.
Za mně doporučuji. Měl jsem možnost vyzkoušet jeho slabší verzi (400 DC) a byl jsem s ním moc spokojen. Věřím, že když napíšeš panu Tomaidesovi z FOMEI, tak ti ho na vyzkoušení bez problémů zapůjčí.
Pěkný koukal jsem na to, taky se pro něco takového rozhoduji, až na to, že za tu levnější cenu to nakonec vyjde o 1000 dráž :-), protože bez náhradní baterie a ovladače je to pro profesionální použití nepoužitelné, výměna baterie ... no řekněme taková modelářská. Ale test by mě taky zajímal.