Recenze popruhu Fotospeed Jaguar F7

Jelikož se mi podařilo někam zašantročit jednu polovinu popruhu Blackrapid Double Strap (a navíc jsem si tehdy neprozřetelně koupil Slim variantu, která je mi malá), poohlížel jsem se po novém popruhu pro dvě těla. Nakonec jsem zvolil Fotospeed Jaguar F7. Recenze bude stručná, přece jen je to “jen” popruh, detailněji se budu věnovat jen několika málo věcem.

F7-Jaguar-2

Lepší Čína

Prioritou pro mě byla kvalita provedení, přece jen na popruhu nosím poměrně značnou sumu. Tím pádem jsem rovnou vyřadil všechny pochybné čínské “značky”. Fotospeed sice sídlí také v Číně, ale jeho výrobky jsou běžně dostupné u velkých prodejců v ČR a navíc má něco společného s firmou GGS, osvědčeným výrobcem ochranných skel na displeje fotoaparátů. Nakonec tedy volba padla na model Jaguar F7.

Který si vybrat?

Ačkoli se recenze týká dvojpopruhu F7, v nabídce výrobce je popruhů celkem osm – šest jednoduchých a dva dvojité. Kdybych si měl vybrat některý z jednoduchých, tak budu mít problém, protože nepoznám, čím se od sebe liší, respektive v čem je jeden lepší než druhý. Nějaký průvodce či rádce by neuškodil. Dvoupopruhy jsou tam jen dva, lišící se provedením záďové části; já šel do klasiky.

Mechanismus uchycení

Popruhy Fotospeed se od ostatních liší způsobem přichycení fotoaparátu k popruhu. Zatímco jinde najdete nejčastěji obyčejnou karabinu nebo otočný šroub případně velkou “stativovou” destičku, Fotospeed přišel s mechanismem, který nejen umožní volné otáčení úchytu kolem osy, ale také uzamknutí posuvu celého systému po popruhu. Na můj vkus je mechanismus zbytečně překombinovaný a úchyt je hodně velký a těžký. Nasazení a sejmutí chce grif, prvek má tendenci pod rukou uhýbat, ale naučíte se to. Pojistka proti nechtěnému odepnutí funguje dobře, i když její zašroubování a vyšroubování je zbytečně zdlouhavé. Zamykání posunu mechanismu po popruhu je snadné, ale za nějakou klíčovou výhodu to nepovažuji. Někoho by mohlo potěšit, že část mechanismu, která se šroubuje do stativového závitu fotoaparátu/objektivu, je kompatibilní s Arca Swiss stativovým upínacím systémem.

Celkově až na výše zmíněné výtky uchycení působí kvalitním dojmem. Výrobce tvrdí, že mechanismus unese až 50 kg, proto je trochu zvláštní, že k němu přidává ještě malý popruh jako pojistku.

Hodnocení

+ Kvalitní zpracování všech částí popruhu
+ Neoprenové nárameníky jsou příjemně měkké a tlumí rázy
+ Dvojitý popruh se dá “rozpůlit” a používat jako dva jednoduché popruhy
+ Robustní mechanismus přichycení fotoaparátu k popruhu s funkcí uzamykání posunu
+- Rychlorozepínací spona je stále vzadu, kde hrozí, že vám ji někdo zákeřně rozepne, ale je vybavena ještě pojistkou, tzn. je nutno stisknout ji ve třech bodech, aby došlo k rozepnutí.
– Příliš dlouhé pásky na dvojpopruhu je nutno je zkrátit. Pokud ale plánujete používat popruhy rozděleně jako jednoduché, budou se vám naopak delší pásky hodit. Já osobně se rozhodl je zkrátit, jsou delší opravdu o hodně, klidně o 40 cm.
– Popruh je poměrně těžký

Popruh Fotospeed mohu doporučit, jde o kvalitní konkurenci zavedeným značkám Blackrapid a Sunsniper. Po zkrácení popruhů je tak jedinou drobnou nevýhodu hmotnost upevňovacího mechanismu, vyvážená ale jeho robustností.

4 Comments

 1. by Jakub Hasák on 09/02/2017  12:04 Reply

  Dobrý deň, ako hodnotíte tento popruh po dlhodobom používaní?

  • by mk on 09/02/2017  13:28 Reply

   Zas tak často ho nepoužívám, takže bych to nenazval dlouhodobými zkušenostmi. Ale zatím drží a věci v článku platí

   • by Jakub Hasák on 09/02/2017  14:05 Reply

    Super, ďakujem za reakciu :)

 2. by Martin on 12/09/2015  21:02 Reply

  Ako si tie popruhy skracoval?

Leave a reply

Your email address will not be published.