Páteční linky

Po několikatýdenní odmlce, způsobené nedostatkem času (a leností), je tu opět páteční porce odkazů. Bude jich za odměnu více.

Rob Galbraith & Canon EOS 1D Mk IV

Dlouho očekávaný test autofokusu nejnovější reportážní zrcadlovky Canon EOS 1D Mk IV je konečně tady. Známý kat předchozí verze MK III Rob Galbraith testoval čtvrté jednadéčko od začátku roku a na jeho článek čekala spousta zájemců o koupi. A jak novinka obstála? Podle Roba je autofokus nespolehlivý, je schopen udržet 25 oken v řadě perfektně zaostřených a jinde nepochopitelně selhat. Článek přináší i srovnání s Nikonem D3s, který podává výrazně konzistentnější a spolehlivější výsledky. Rob nabízí ke stažení i stovky fotografií, takže si může každý udělat svůj závěr. Důležitá poznámka na konec – fotoaparát obsahoval starou verzi firmwaru, právě nový fw by mohl vyřešit problémy s AF. Uvidí se v dalším článku.

Olympiáda se blíží

Zimní olympijské hry jsou za dveřmi, vlastně skoro už jednou nohou mezi dveřmi. Symbolem olympiády je olympijská pochodeň a ta letošní urazila po Kanadě 26 000 kilometrů. Fotografie z prvních 44 dnů její cesty zveřejnil The Boston Globe. Spíš než o přehlídku úžasných fotografií jde tentokrát o zajímavou podívanou na to, kam všude se pochodeň dostala a co se s ní provádělo.

Barevná Indie

26. leden je v Indii dnem oslav. Osmdesáté výročí podpisu deklarace o nezávislosti na Británii a zároveň šedesát let od přijetí ústavy. Oslavy pod názvem Den republiky probíhají prakticky po celé zemi a The Boston Globe posbíral ty nejlepší fotky (nejen z oslav, ale i ze života v Indii).Něco pro astronomy

Kolekce zajímavých snímků Měsíce. Škoda jen, že je jich pouze 9.

Příroda roku

Teď něco pro milovníky přírody, kolekce nejlepších fotografií roku 2009 z přírody. Jako bonus je u každé fotografie i popis, jak vznikla.

V práci

Opět The Boston Globe a tentokrát úžasná kolekce fotografií na téma práce.

Jak se stát profíkem

A na závěr něco pro majitele iPhonů. Na Appstore se objevila aplikace ProPhoto, která by vás měla naučit, jak se stát profesionálním fotografem a vydělávat si fotografováním. O užietčnosti si dovoluji pochybovat, nicméně je zadarmo, tak proč ji nezkusit (ještě jsem se k tomu nedostal).

4 Comments

 1. by Jan Zajíček on 14/02/2010  23:37 Reply

  Na co všechno si lidi nestěžujou. Už první fotka u testu 1D mě docela dostala :D Moc pěkná je ta pracovní galerka.

 2. by Nev3r on 13/02/2010  11:15 Reply

  Moc pekna sbirka fotek, na test 1D se určitě mrknu :-).. Posledni odkaz nema chybu, skoda, ze iPhone nemam, mohl jsem se stat konecne takovym profikem jako jsi ty.. :o)

  • by mk on 14/02/2010  14:57 Reply

   Koho by to ještě zajímalo, tak pár slov k té aplikaci do iPhonu. Je tam povídání o tom, jaké to je být profíkem, jak začít (výbava), kde se dá nejvíc vydělat (portréty, reklama, databanky a různé týmy/školy/společnosti), něco málo o tom, jak o sobě dát vědět světu a pak už jen přihlášení se do nějakého kurzu. Nestojí za to to vůbec stahovat.

 3. by Josef Č on 12/02/2010  18:27 Reply

  že jsi se přiznal, tak palec nahoru :)
  a zbytek si očíhnu, to je jasný

Leave a reply

Your email address will not be published.