Nokia 808 Pureview: záhada 41 megapixelů
Nokia již několikrát dokázala, že umí rozvířit stojaté vody fotomobilů. Naposledy se jí to podařilo v pondělí 27. února 2012, když představila světu fotomobil Nokia 808 Pureview se snímačem s ohromujícím rozlišením 41 megapixelů.
41 megapixelů na malém snímači?
Vysoký počet pixelů, vměstnaný na tradičně velmi titěrnou plochu snímače ve fotomobilech, zapůsobil jako červený hadr na býka. Jenže Nokia ví, co dělá a v tomto případě zdání klame. Senzor, použitý v Nokii 808 Pureview, není zdaleka tak malý – naopak, je suverénně tím největším, který kdy byl ve fotomobilu použit. Jeho úhlopříčka měří 1/1,2“ (ve skutečnosti se nejedná o skutečnou úhlopříčku snímače, ale o průměr ekvivalentní katodové trubice, viz tabulka na Dpreview). Je 2,5x větší než vychvalovaný snímač zabudovaný do Nokie N8, který dosud žádný fotomobil nepřekonal. Je větší než snímače v drtivé většině kompaktních fotoaparátů. A je jen o kousek menší, než senzor v bezzrcadlovkách řady Nikon 1. Pokud porovnáme velikost jedné buňky, tak ta odpovídá běžným osmimegapixelovým fotomobilům, jako je například iPhone 4S nebo Samsung Galaxy S II – měří 1,4 mikronu.
Porovnání velikostí senzorů různých fotopřístrojů
Takový snímač potřebuje kvalitní objektiv
Objektiv, použitý v Nokii 808 Pureview, má na svědomí proslulý německý výrobce optiky Carl Zeiss. Disponuje ohniskovou vzdálenost 8,02 mm (po přepočtu na kinofilm 26 mm), což je opět výrazně více, než u jiné mobilní konkurence a světelností příjemných f2,4. Nokia slibuje kreativní práci se zaostřením, na druhou stranu hloubka ostrosti bude přibližně odpovídat 18 mm objektivu na APS-C zrcadlovce, což příliš tvůrčího prostoru nedává. Objektiv tvoří pět optických členů a jeho minimální zaostřitelná vzdálenost činí 15 cm a nedisponuje funkcí zoom, ale jak si ukážeme za chvíli, vůbec to nevadí.
Objektiv je vybaven automatickým ostřením: jak dnes bývá zvykem, umí zaostřit na místo, označené dotykem prstu na displeji. Dokáže pracovat v kontinuálním režimu, což najde své využití zejména při natáčení videa. Přepnutím do makro režimu vylepšíte detekci ostrosti na malou vzdálenost. Poslední možností je autofokus vypnout; poté se objektiv sám přeostří na hyperfokální vzdálenost.
K čemu je tedy velké množství pixelů dobré?
Ačkoli Nokia 808 Pureview dokáže pořizovat fotografie i v plném rozlišení (7152×5368 při formátu 4:3 nebo 7728×4354 při formátu 16:9), nebude to její typické použití. Ve většině případů bude uživatel pořizovat snímky o rozlišení 3, 5 nebo 8 megapixelů. Kam se tedy podělo zbývajících 38 až 33 milionů buněk?
Výrobce implementoval do hardwaru čipu technologii tzv. pixel-binning (Nokia ji nazývá pixel oversampling), neboli slučování pixelů. Při fotografování například do pětimegapixelového rozlišení bude jeden pixel ve výsledném obrázku vytvořen sloučením osmi fyzických buněk snímače. Jedná se tedy o jakési zmenšení obrázku, ale již na hardwarové úrovni. Technologie pixel-binningu by měla přinést zejména snížení šumu, což oceníte při fotografování za horšího osvětlení.
Druhým, a dle mého názoru zajímavějším, přínosem vysokého počtu megapixelů je náhrada optického zoomu přiblížením digitálním. Pokud by někdo nevěděl, co digitální zoom znamená, tak jde vlastně o prostý výřez ze středu snímku. Při zanedbání změny hloubky ostrosti je digitální zoom ekvivalentní tomu optickému, je tu ale jedno velké ale. Čím větší výřez, tím menší počet pixelů zbyde a tím horší je výsledná kvalita snímku. Zatímco tedy v běžných fotomobilech nebo videokamerách se digitální zoom nedoporučuje právě pro tento důvod používat, u Nokie 808 Pureview je všechno jinak. I po trojnásobném (přesněji 2,8x) digitálním zoomu stále zbyde 5 megapixelů, dostačujících – na poměry fotomobilů – na kvalitní snímek. U videa je dokonce možné zajít ještě dál, až na 4x digitální zoom při full HD (1920x1080 pixelů), 6x zoom u HD (1280x720) rozlišení a 12x zoom při rozlišení 640x360.
Digitální zoom je ve srovnání s optickým úplně tichý, pevný objektiv na rozdíl od zoomového je menší, levnější, odolnější a opticky kvalitnější a navíc při digitálním zoomu neklesá světelnost. Toto řešení má ale i nevýhody. S narůstající hodnotou přiblížení se zmenšuje poměr pixel-binningu, tudíž i přes značné množství megapixelů kvalita obrazu klesá (ale pořád by měla být nejhůře na úrovni současných osmimegapixelových fotomobilů). A protože objektiv v Nokii 808 Pureview má pevné ohnisko, nelze při větším zoomu očekávat menší hloubku ostrosti.
Finský výrobce zapracoval i na uživatelském rozhraní. U Nokie 808 Pureview není třeba se trefovat na posuvník, ovládající digitální zoom, jak bývá zvykem u ostatních mobilů. Jednoduše jedním prstem natáhnete v záběru rámeček a tím přesně vymezíte požadovaný stupeň digitálního zoomu.
Přehled všech funkcí, zpracovaný jako flashová aplikace, najdete na Mobilmanii.
Více pixelů vyžaduje větší výkon
Podle Nokie jsou procesory, používané v současných mobilních telefonech, schopné svým výkonem zpracovat snímky do rozlišení 20 megapixelů. Proto musel výrobce vyvinout speciální čip, který obraz napřed předzpracuje podle požadavků rozlišení a zoomu a pak jej teprve předá hlavnímu procesoru.
Ukázala Nokia nový směr ve vývoji fotomobilů?
Technologie fotoaparátů ve fotomobilech poslední roky spíše stagnuje. Po „tekutých“ čočkách od Samsungu z roku 2010 se slehla země. U Sony vyvinutý Back-Illuminated CMOS snímač pro použití ve fotomobilech (například v HTC EVO 4G) revoluci také nepřinesl. Kromě toho už dochází jen k pozvolnému navyšování rozlišení, jinak se nic zvláštního neděje. Až teď Nokia přichází s technologií, která může vyvolat menší zemětřesení. A jen budoucnost ukáže, jestli bude Nokia 808 Pureview ojedinělým exemplářem, nebo zda se po stejné cestě vydají i ostatní výrobci.
Ukázkové fotografie
Jak Nokia 808 Pureview fotí se můžete podívat na webu Digiarena. Jsou tam ke stažení i snímky v plném rozlišení.
Technické parametry
Objektiv:
- Výrobce Carl Zeiss
- Pevný, ohnisková vzdálenost 8,02 mm (ekvivalentní 26 mm při formátu obrazu 16:9 nebo 27 mm při 4:3)
- Světelnost f2,4
- Minimální zaostřitelná vzdálenost 15 cm
- Mechanická závěrka s ND filtrem
Snímač
- Úhlopříčka 1/1,2“
- 41 megapixelů
- Maximální rozlišení 7728×4354 při formátu 16:9 nebo 7152×5368 při 4:3
- Velikost buňky 1,4 mikrometrů
- Video v rozlišeních Full HD (1920x1080, 30fps, HD (1280x720, 30fps), nHD (640x360, 30fps
Ostatní
- Stereofonní mikrofon
- 4“ AMOLED kapacitní dotykový displej s poměrem stran 16:9 a rozlišením 640x360 mm
- Kompas, akcelerometr
- Operační systém Symbian Belle
- Vnitřní paměť 16 GB s možností rozšíření microSD kartou až na 48 GB
- Rozměry (výška x šířka x tloušťka) 123,9x60,2x13,9 mm (17,95 mm v místě fotoaparátu)
- Hmotnost 169 g