Nikon kalendář 2010

Ve středu 11. 11. 2009 jsem se jako záškodník od konkurence zúčastnil slavnostního vyhlášení fotosoutěže Nikon kalendář 2010. Šámpáňo s jahodou u vchodu bylo na začátek velmi příjemné a jen se po něm zaprášilo. Od hostesky jsme ještě dostali tipovací lístek na vítěze a vrhli se na vystavené fotografie. Fotky byly kvalitně vytištěné a nalepené na pěnových deskách a rozmístěné po celém prostoru restaurace; nasvětlení bylo špatné nebo žádné. Jako obvykle se mi některé líbily více, některé méně, některé vůbec, ale pár kvalitních kousků bych si určitě vybral. Téma znělo "Moje srdeční záležitost" a někteří fotografové jej pojali opravdu velmi volně. Pro někoho je srdeční stín stativu, pro jiného sloupy elektrického vedení nebo zahradní hadice.

Po oblídce jsme zaujali místo v boxu s výhledem na jídlo a já začal netrpělivě vyhlížet příchod kuchaře.  Koho by zajímalo, co jsem si dal, tak napřed gulášek s bramboráčkama a pak řízek s bramborovou kaší. S plným žaludkem se nejen lépe diskutovalo, ale také lépe sledovala módní přehlídka - a některým modelkám by pořádná porce guláše taky neuškodila. Byl jsem rád, že jsem neměl s sebou fotoaparát a mohl se jen kochat. Poslední dobou se vůbec nějak často kochám.

Pomalu se blížil železný hřeb večera, křest kalendáře a slibovaná Konvalinka Průšová. Tedy Kateřina Konvalinka Průšová, abych byl přesný. Divná móda, vzít si nepřechýlené příjmení manžela. Slečna Kateřina byla na scéně celou minutu a půl a pak se poroučela k baru, kde jí to slušelo víc. Moderátor pak vyzval přítomné, aby se odebrali ven na ohňostroj a asi aby neutekli a vrátili se, nasliboval z dalšího programu modelky ve spodním prádle. Ohňostroj byl opravdu moc pěkný a dlouhý, až se mi vkradla do hlavy myšlenka, že už vím, proč je nový 70-200/2.8 VR II tak drahý. Dokonce i kolemplující parník zastavil a turisté dostali nečekané zpestření plavby.

Příjemný chládek venku opět vystřídalo zakouřené dusno restaurace a bronzový hřeb akce, představení 12ti fotografií, které se po dlouhé a strastiplné cestě dostaly až do kalendáře. Porota měla evidetně umělecké sklony a černá a bílá na fotkách převažovaly. Potěšilo mě, že se mezi ně prosadila i jedna sportovní a zklamalo, že slibované modelky na sobě rozhodně neměly spodní prádlo. Tedy vespod ho určitě měly, ale vidět z něj nebylo nic.

Zbýval předposlední drahý kov, stříbrný a dražba fotografií. Vyvolávací cena každé fotografie začínala na 2000 Kč, a protože jsem měl v kapse dvě stovky a dražba nebyla holandského typu, jen jsem se díval. Večer už pokročil a někteří z přítomných bohatších pánů měli řádně popito, takže dražba šla překvapivě snadno a tisíce jen lítaly. Jedna z fotografií se vyšplhala až na 15 tisíc. Ta sportovní dlouho odolávala, ale nakonec ani ona nedopadla špatně a děti v Motole se tak mohly těšit na dalších 5 Palackých.

A konečně zlaté vyvrcholení celé akce a vyhlášení celkového vítěze, který si odnesl poukaz na zboží firmy Nikon v ceně 50 000 Kč. A tady mi spadla brada, protože nevyhrály ani modré schody, ani zasněná víla, ale právě ona jediná sportovní. Klobouk dolů a gratulace autorovi!

A to už bylo prakticky vše, blížila se 11. hodina, ještě zákusek na cestu a hurá domů. Na závěr ještě pár čísel. Celkově se do soutěže přihlásilo téměř 3000 fotografií, do semifinále se jich dostalo 50 a do kalendáře 12. Kalendářů existuje pouze 111 kusů a výtěžek z jejich prodeje bude věnován na charitu.

9 Comments

 1. by robin on 30/11/2009  14:09 Reply

  ahoj Martine, nevím co tě k těmto řádkům vede, chápu, je to blog, můžeš si psát cokoliv co tě napadne, jakýmkoliv způsobem, ale .... Dávat do kontextu cenu nového objektivu s cenou ohňostroje? Víš za kolik se dá pořídit? Možná by jsi byl překvapen a také by jsi si ho pořídil na Silvestra domů na zahradu. Řízečky, módní přehlídka, prezentace fotografií? Tak mě napadá, proč jsi tam vlastně byl ty? šlo ti jen o ty řízečky a pohled do dámských kalhotek, o které tě Nikon nakonec připravil? Asi jsi byl opravdu jen správný záškodník na nesprávném místě. Těším se až podobný večírek uspořádá konkurence a napíšeš o něm ve stejně posměšném duchu. Už teď vím, že se nebudu muset někam dostávat po falešnou záminkou a postačí mi počkat na tvých pár slov. Stejně tak nějak v podtextu cítím, že nešlo jen o nadhled a nezaujatý komentář. nebo se mýlím?

  • by mk on 30/11/2009  14:18 Reply

   Chce to trochu nadhledu a nebrat všechno (ani Nikon) tak vážně. PS: Zrovna na Canon nadávám, kudy chodím.

 2. by kamah on 13/11/2009  23:12 Reply

  Tak koukám, že podmínkou pro dobrou sportovní foto jsou iniciály "MK" ;-)

 3. by tori on 13/11/2009  15:16 Reply

  musashi

  ano internetove hlasovani byla fraska, zemna pravide v prubehu souteze take, to ze se pak rada na zacatku prihlasenych fotografu se slusnejam fotkama radeji ze souteze odhlasila je fakt, to ze nikon nedokazal zajistit regulerni podminky pro hlasovani pres net hned od zacatku je smiutne a to ze byly rade lidi odebrany regulerni hlasy jenefer. No a treba podminka nikonu, ze se snimky mohou byt pro komercni potreby poskytnuty tretim osobam je dost diskutabilni... ale verim ze gulasek byl fajn :-)

  • by mk on 13/11/2009  15:18 Reply

   Nezapomeň na řízečky, ty byly taky supr! :)

 4. by musashi on 13/11/2009  14:19 Reply

  2tori:
  Semifinalovych 50 fotografii i fotografie do kalendare vybirala odborna porota, tam lze tezko mluvit o nejakych podvodech ze strany fotografu.
  Fraska bylo pouze internetove hlasovani. A myslim, ze vyherni fotografie tohoto hlasovani mluvi za vse ... :o(

 5. by musashi on 13/11/2009  14:16 Reply

  Videl jsem Te tam a rikal jsem si "Sakra, zaskodnik jeden, co ten tady dela?!" Uzirat nam 'nikonistum' rizecky a gulasek, ze mu neni stydno! ;oD

 6. by Honza on 13/11/2009  13:51 Reply

  :-))) hezky! Měls dát vědět, taky bych zašel na guláša ;)

 7. by tori on 13/11/2009  10:02 Reply

  temer cela soutez byla totalni fraska ze strany nikonu, plna podvodu ze strany fotografu... ale zaver jsi popsal hezky

Leave a reply

Your email address will not be published.