Naučte se fotografovat srdcem

Nejnovější knihu nakladatelství Zoner Press z řady „Naučte se fotografovat…“ má tentokrát na svědomí kolektiv deseti autorek. Ty spolu založily fotografický blog Shutter Sisters, kde se scházejí, sdílejí životní příhody a samozřejmě i fotí. Už to mě asi mělo varovat, ale nepředbíhejme.
Hned na začátku se se všemi deseti ženami seznámíte prostřednictvím stručných životopisů – dozvíte se například i tak důležité věci, že Kate má ráda výpadky elektřiny a Paige barevné ponožky. Poté už naštěstí následuje vlastní obsah knihy. Ten je rozdělen na deset částí, nebo lépe řečeno deset témat, z nichž každým vás provede jedna z autorek. Témata jsou poměrně pestrá: Obzory (neboli horizonty v krajině, opravdu), Portréty, Příroda, Místa, Dětství, Klid, Dokument – asi není potřeba vysvětlovat. Nemohou chybět zvířátka, zde poeticky nazvaná Němé tváře, v kapitole Stůl zase najdete vše, co se odehrává na stole (převážně tedy jídlo či pití) a poslední desátá část nese nadpis Spolu a věnuje se zachycení více lidí a vztahů mezi nimi.

Uvnitř kapitol
Všechny kapitoly jsou uvnitř členěny úplně stejně. V jakémsi předúvodu najdete obvykle úvahu na libovolné téma, často vůbec nesouvisející se zaměřením sekce nebo související jen vzdáleně – kupříkladu portrétu předchází srdceryvné vyprávění o těžkém životním období autorky, o fotografování sama sebe v převlékací kabince, završené narozením syna. Možná jsem cynik, ale od čtvrté předmluvy jsem rovnou přeskakoval o stránku dále.
Úvod je naštěstí již k tématu, i když ani jeho vynecháním pravděpodobně o mnoho nepřijdete. Hned po něm následuje podkapitola Přístup, pojednávající o tom, jak vlastně fotografování toho kterého námětu pojmout, jak k němu přistupovat. V části s názvem Perspektiva se většinou dozvíte, že máte hledat různé úhly pohledu, fotografovat z netradičních směrů, zvolit jen výřez scény a podobně. Na to navazuje sekce Kompozice – komponujte netradičně, porušujte pravidle a tak dále. Ve fotografii je důležité i Světlo, a tak nesmí chybět ani tady. Následují Detaily – všímejte si detailů, často nám o scéně řeknou víc jako celek. A poslední sekce se věnuje Úpravám – většinou vám bude doporučeno převést fotku na černobílou, případně zvýšit saturaci a kontrast, eventuálně ještě přidat vinětaci. A to je vše.

Vlastně ještě ne; na začátku a na konci každé velké kapitoly najdete úryvek z blogu SS od některé z kolegyň. Přiznám se bez mučení, že poté, co jsem si přečetl, že Tracy má ruce po tátovi a že „hlína ze záhonů stále zdobí ohnutý lem džínsů“ jsem další blogy s klidným svědomím opět přeskakoval.
V knize je poměrně málo textu; regulérní obsah není vlastně téměř žádný a většinu čtení tvoří popisky k fotografiím. To by zas tolik nevadilo, kdyby velkou část popisků neplnilo zbytečně sentimentální a romantické povídání a osobní poznámky. Zdaleka nejužitečnější jsou tak rámečky s tipy, kterých je ale pomálu. Vůbec celá kniha (kromě zmíněných tipů) nedává mnoho informací, a když už, tak se zaměřují jen na „co“ a „proč“ a málokdy na „jak“. To by samo o sobě nemuselo vadit, knih popisujících technickou stránku fotografování existuje bezpočet a čtenář by naopak mohl ocenit publikaci, která se místo fotografování zaobírá fotografií; ale nejsem si jist, zda právě autorky recenzovaného díla jsou k tomuto ty pravé.


Fotografie
Zbývá se ještě pozastavit nad fotografiemi. Napřed musím pochválit, že díky rozměrům knihy a povedené sazbě i kvalitě tisku působí snímky opravdu dobře. Tedy alespoň ty, co jsou opravdu působivé. Jenže těch bohužel opět není příliš mnoho. Kvalita dosti kolísá podle tématu i autorky, celkově na mě snímky působí spíše jako mišmaš, všehochuť, výběr z libovolné veřejné fotogalerie… také mám trochu problém s tím, že ač je patronkou každého tématu jedna z autorek, snímky jsou namíchané od různých fotografek – vrcholem je část o němých tvářích, kde 16 fotografií z 21 pochází od někoho jiného. Takže zapomeňte, že byste se hlouběji seznámili s tvorbou některé z přítomných.

Závěrem
Tím, že jsou všechna témata členěna stejně, tak se také velmi podobají i informace v nich sdělované – přece jen pravidla dost platí obecně napříč všemi žánry. A vzhledem k faktu, že informací je v knize jen poskrovnu, mi to přijde jako plýtvání místem. Ale hlavně mi celou dobu vrtá hlavou myšlenka, pro koho je kniha vlastně určená? Pro autorky navzájem a jejich kolegyně z blogu Shutter Sisters, to je celkem jasné, koho jiného by zajímalo tolik osobních poznámek v textu? Ale dál? Napadají mě už jen maminky na mateřské dovolené (bez urážky) s fůrou volného času; nám ostatním stačí jen jednou prolistovat a zapomenout. A to je na můj vkus trochu málo.

Naučte se fotografovat srdcem
Kolektiv autorek, sestavila Tracey Clark
Nakladatelství Zoner Press
Rozměry 254 x 236 mm, brožovaná vazba, 176 stran
Běžná cena 349 Kč
Koupit můžete přímo v e-shopu Zoner Pressu 

1 Comment

  1. by mr on 01/12/2011  12:49 Reply

    Knihu jsem sice v ruce nedržel, ale cokoliv s tímto názvem a autorskou sestavou, vypadá VELMI podezřele. Nic proti fotografkám, ale jak se do focení začne montovat příliš srdce, zavání to kýčem. Jsem zvědav, zda neexistuje recenze napsanou ženou: ony skutečně vnímají svět jinak než pánové, což je docela přirozené. Není mi jasná dramaturgie vydavatele.
    Recenze se mi jeví velmi pěkně formulovaná.

Leave a reply

Your email address will not be published.