Mačky, nejlepší přítel fotografa lyžování

Na úvod jeden dotaz. Představte si, že jedete fotografovat závody v alpských disciplínách – sjezd, slalomy nebo skicross, snowboard cross a podobně. Existuje jedna věc, kterou byste si na sjezdovku rozhodně neměli zapomenout vzít (samozřejmě kromě fotoaparátu). Která to je? Mačky.

Proč mačky?

Lyžařské závodní sjezdovky se připravují tak, že se do hloubky několika centimetrů pod tlakem napustí vodou. Ta přes noc zmrzne a povrch je potom doslova a do písmene tvořený ledem. Pohyb po něm je pak prakticky nemožný i v mírném svahu, natož v prudších místech. Ke slovu proto přicházejí mačky neboli hroty, které se nasadí na boty a brání uklouznutí a vůbec umožňují pohyb po zledovatělém svahu. Na světových pohárech dokonce existuje pravidlo, které zakazuje fotografům vstup na sjezdovku bez maček.

Nesmeky DueNorth

Nesmeky DueNorth (a další podobné typy, např. Petzl Spiky,SureFoot, Rafiki, Magic Spiker) tu jsou jen jako příklad slepé uličky. Hodí se výborně na zledovatělé městské chodníky, díky krátkým hrotům a způsobu uchycení nemají šanci uspět nikde jinde. Takže tudy ne, dámy a pánové.

Cena: 500 až 600 Kč

 

Grivel Spider

Další představitel spíše nesmeků než maček. Podle komentářů na Outdoorforum.cz jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a dokonce jsem je viděl na sjezdovce na botách kameramana České televize. Zásadní problém spatřuji v krátkých hrotech, které se udrží opravdu jen na ledu. Ostatně mé pozorování kameramana, když přecházel napříč sjezdovku, to jen potvrzují. Tudíž bych je doporučil spíše na rovné zledovatělé polňačky.

Cena: 700 Kč

Kohla Grödel 4-point

V podstatě mini mačky. Čtyři dvojité hroty se pomocí řemínků připevní pod klenbu nohy (boty). Při chůzi z kopce se opírají o podpatek, při chůzi do kopce je drží na místě popruh kolem paty. Pomocí šroubu uprostřed je lze přizpůsobit různé šířce obuvi.

S těmito mačkami se dobře chodí po zledovatělé sjezdovce; pokud však v průběhu dne povrch změkne, narazíte na fakt, že hroty nejsou dostatečně dlouhé (i kvůli tomu, že jsou schované “pod” podpatkem), aby prošly změklou vrstvou až na led a již příliš nedrží. Hůře se s nimi chodí do kopce, neboť díky umístění hrotů je třeba došlapovat na celé chodidlo. Každopádně ale oproti “holým” botám je s Kohla Grödel jistota pohybu po svahu nesrovnatelná. V nouzi se dá s Kohla Grödel projít i třeba po dlažbě nebo asfaltu, stačí jen našlapovat na špičky.

Celkově jsou mačky malé a lehké a nezaberou v batohu téměř žádné místo. Hroty po dvou letech stále drží, nikde se nic neohnulo, jen se na pár místech odřela povrchová úprava a objevila se rez – nic, co by mělo vliv na funkčnost. Utahovací pásky jsou zbytečně dlouhé a přes očko špatně kloužou, což mírně komplikuje utahování. Dohromady jsem s nimi však spokojený a mohu je všem doporučit.

Kohla Grödel 4-point se již neprodávají, ale prakticky totožně vypadají Salewa Instep Crampon Short (nebo Long).

Cena: 900 Kč

 

Camp Ice Master

Prodávají se i pod jinými názvy, například Climbing Technology Ice traction, MICROspikes a další. Oproti předchůdcům jde již o pořádný kus hmoty a ze všech tří typů se nejvíce podobají klasickým horolezeckým mačkám. Hroty mají jak vepředu pod špičkou (šest velkých plus dva malé), tak vzadu pod patou (tři nebo čtyři, podle značky), což znamená podstatně lepší oporu při stoupání i chůzi z kopce, na druhou stranu s nimi již nepřejdete po asfaltu, skále – hrozí zničení hrotů.

Na místě je drží guma (navlečená na botě) a výstupky v konstrukci, které se opírají o vzorek podrážky; samotné hroty jsou s gumou spojeny řetězy a vše jistí pásek přes nárt. Mačky nemám zatím vyzkoušené, ale trochu se obávám pevnosti uchycení řetězu v gumě. To však prověří až čas. Mačky se prodávají v různých velikostech podle velikosti boty.

Cena: 700 Kč

“Pravé” mačky

Nejvyšší kategorii tvoří pravé mačky. Liší se počtem, tvarem a umístěním hrotů, způsobem přichycení k botě (některé vyžadují kompatibilní obuv) a samozřejmě i cenou, která je podstatně vyšší. S jejich výběrem vám určitě poradí v lezeckých prodejnách.

Cena: 1 500 Kč a více

5 Comments

 1. by Pavel on 07/01/2013  20:59 Reply

  Martine, výborný článek. Rejpalové asi nikdy nefotili lyžařské závody ;-). Nebo minimálně nestáli na připravené trati ;-).

 2. by martin on 07/01/2013  15:09 Reply

  Na ledovém, i jen mírném, svahu, musí člověk s mačkama dávat dost pozor na kotníky, takže k mačkám bych si tak lehké botky nevzal, a to nejen kvůli zimě. Druhá věc je, že každé uklouznutí se v mačkách na svahu prakticky nedá zastavit bez něčeho jako je cepín - ale netuším, kam se může fotograf při závodech dostat. Podklouznutí na svahu okolo 30 stupnů bývá obvykle tragické.

  • by mk on 07/01/2013  16:05 Reply

   Ještě jsem zapomněl na jednu variantu - lyže

 3. by Mato on 07/01/2013  12:42 Reply

  Skoda ze tam nieje aj cenove porovnanie, potom by ten clanok mal aj opodstatnenie

  • by mk on 07/01/2013  12:49 Reply

   Pro líné čtenáře doplněny orientační ceny.

Leave a reply

Your email address will not be published.