Lampička z objektivu

 
Inspiroval mě článek na Petapixelu o chlapíkovi, který vyrábí a prodává lampičky ve foto designu, a rozhodl jsem se něco podobného si vyrobit sám.

Co budete potřebovat? Termohrnek v designu Canon objektivu 24–105L možná máte jako já doma už dlouho, byl to kdysi dárkový hit; pro lampičku jsem vyrazil do IKEA, konkrétně pro model Kvart s ohebným krkem, vyrábí se v provedení na stůl nebo na zeď.

Hledejte Canon/Nikon Lens Mug

Hledejte Canon/Nikon Lens Mug

IKEA Kvart

IKEA Kvart

 
Dále budete potřebovat pilku na železo nebo univerzální brusku ve stylu Dremelu, vrtačku s vrtákem třeba 4 mm a kleště na vyštípání plastu/vnitřního plechu. Zbytek zařídí 3D tiskárna a trocha 3D modelařiny a také vteřinové lepidlo.

Vyrábíme

Bohužel jsem nepřišel na to, jak oddělit stínítko lampy od "nohy" nedestruktivně, a tak musela nastoupit hrubá síla. Odřízl jsem ho v místě větracích otvorů Dremelem, měkký plech se řezal jako máslo.

Lampa stínítka zbavená

Lampa stínítka zbavená

 
Následovalo vyříznutí díry do dna termohrnku tak velké, aby jí prošla objímka pro žárovku. Vykružovák doma bohužel nemám, takže jsem vrtal po obvodu sadu otvorů. Plast termohrnku se bohužel ukázal býti velmi křehkým (a vnitřní plech naopak velmi tvrdým), načež se mi podařilo plast při vrtání několikrát ulomit, takže jsem se nakonec rozhodl odlámat zadní plastovou část záměrně. Obruba zůstala naštěstí téměř nedotčená a na ni později dosedne zadní krytka vyrobená technologií 3D tisku.

Dno termohrnku s oštípaným plastem

Dno termohrnku s oštípaným plastem a dírou v plechu

Vnitřek nevypadá zrovna lákavě, ale jak ukážu později, nebude to stejně vidět.

Vnitřek nevypadá také zrovna lákavě, ale jak ukážu později, nebude to stejně vidět.

 
Z Thingiverse jsem stáhl 3D model zadní krytky pro Canon, přidal k ní obrubu, která dosedne zezadu na termohrnek, zesílil její zadní stěnu a do ní vytvořil otvor tak, aby šla pevně nasunout na to, co zbylo ze stínítka. Hotový model si můžete stáhnout.

Model pro tisk. "Zobáčky" uvnitř se nakonec ukázaly být jako špatný nápad a na hotovém výtisku jsem je upiloval

Model pro tisk. "Zobáčky" uvnitř se nakonec ukázaly být jako špatný nápad a na hotovém výtisku jsem je upiloval

Vytisknutá zadní krytka

Vytisknutá zadní krytka

 
Dále jsem natiskl jednoduchý plochý tvar, který se navleče zevnitř na žárovkovou objímku a zakryje uvnitř nevzhledně vykousaný plech (který ale přes žárovku stejně není vidět). Pak už stačilo vše sestavit dohromady, spoje zajistit vteřinovým lepidlem a lampička je hotová.

Pár tipů na závěr

 • Termohrnek bez plechového vnitřku půjde mnohem lépe vrtat.
 • Před závěrečným slepením částí dohromady si rozmyslete, kde bude lampa stát a natočte termohrnek stranou s ostřicí stupnicí a nápisy tím správným směrem.
 • Budu pozorovat, zda se lampička příliš nezahřívá; pokud ano, přidal bych do zadní krytky větrací otvory. Také uvidím, jak se bude s teplem snášet PLA materiál použitý pro tisk.

lampa2lampa1

3 Comments

 1. by Jenda on 02/01/2019  12:02 Reply

  Super nápad :) díky za 3D model ;-) .... loni jsem dělal tu fotolampičku ze staré zrcadlovky, ta vypadá taky moc dobře :)

  • by mk on 02/01/2019  12:17 Reply

   Jo, mám dvě v ložnici na nočních stolcích :)

 2. by Jiri on 01/01/2019  14:45 Reply

  Super napad, a jaka to nahodicka, ze jsem zrovna kratce take majitelem 3D tiskarny! :D

Leave a reply

Your email address will not be published.