Joby Gorillapod Focus

Dnes vám představím největší z rodiny speciálních gorilích stativů, Joby Gorillapod Focus. Na první pohled vypadají všechny Gorillapody jako další z řady podivností za velké peníze, jakých se na trhu fotopříslušenství vyrojilo v posledních letech mnoho. Kdo ale jeden z nich někdy používal, dokáže ocenit vynikající funkčnost, univerzálnost a flexibilitu, jakou Gorillapody poskytují. Fungují nejen jako klasický třínohý stativ, ale hlavně umožňují připevnit fototechniku na různá možná i nemožná místa.

Gorillapod poznáte na první pohled podle článkovitých chapadel, tvořících jeho nohy. Všechny články jsou navzájem ohebné a umožňují tím tvarovat nohy do všelijakých tvarů. Narozdíl od svých menších bratříčků je Focus z poloviny kovový – pouzdra všech kloubů jsou zhotovena z hliníku. Díky tomu je podstatně robustnější, na druhou stranu narostla jeho hmotnost. Výrobce udává nosnost 5 kg. Tuto hodnotu je třeba brát trochu s rezervou, záleží hodně na způsobu uchycení, na vystrčení těžiště celé soustavy a podobně. Rozhodně ale je nárůst pevnosti oproti o stupeň nižšímu modelu SLR-Zoom výrazný.

Pevnému uchycení napomáhají gumové prstence kolem všech kloubů, které se starají o potřebný grip; ze stejné gumy jsou zhotoveny i patky všech nohou. Gumou je potažena i destička se stativovým šroubem pro připevnění fotoaparátu. Stativový šroub má navíc zespodu (mezi nohama) zářez pro dotažení například pomocí mince.

Detail jedné z nohou Joby Gorillapodu

Jak už jsem zmiňoval výše, všechny klouby jsou ohebné; to umožňuje vytvarovat nohy a obemknout je okolo objektu. A nejnáročnější je vymyslet, jak Gorillapod připevnit, aby celek držel co nejpevněji. Situace se stává tím složitější, čím těžší výbavu upevňujeme. Zejména u vyšších hmotností je proto třeba dodržovat polohu těžiště soustavy vůči místu uchycení. Jinak lze gorillapod připevnit ke spoustě věcí: na sloup značky, na zábradlí, na židli, samozřejmě jej lze použít i jako klasický ministativ. Občas by se hodilo mít nohy o pár kloubů delší, eventuelně třeba mít možnost je nastavit dalším dílem. Po “akci” se nohy dají snadno narovnat třeba na stole nebo jiné tvrdé rovné podložce.

Joby Gorillapod v akci. V tomto případě bylo uchycení poměrně na hraně a sestava měla tendenci sklouzávat dolů. Hodila by se delší chapadla, která by obejmula celý sloupek dokola

Gorillapody jsou rozhodně užitečné, přes trochu prapodivný vzhled se jedná o originální příslušenství s vysokou užitkovou hodnotou, které pomůže vyřešit vaše problémy s upevněním techniky. Nemusí jít zrovna o fotoaparát, často chobotnici používám pro připevnění dálkově odpalovaného blesku. Cena sice není zrovna nejnižší, ale pokud máte možnost nakupovat v zahraničí, stává se podstatně snesitelnější.

A na závěr ještě jedna rada. Při koupi si dávejte pozor, zda kupujete opravdu originální výrobek. V oblíbených zahraničních obchodech (Dealextreme, Focalprice, eBay) jsou k nalezení čínské kopie. Spolehlivě je odlišíte cenou, která je podstatně nižší. Pokud jde o funčnost, tak tu plní stejně dobře jako originál, bohužel jim ale po nějaké době praskají pouzdra kloubů a stávají se tak nepoužitelnými.

 

8 Comments

 1. by Fak on 15/12/2010  03:10 Reply

  Přesně jak říkáš s těma neoriginálama, pořídil jsem si dva šmejdy na DealExtreme a jeden přišel už s prasklou objímkou na jedný noze - tak jsem ho zalepil natvrdo. Chtěl jsem to stejně jenom na blesky a ty jakš takš drží a za bratru 200kč/ks je to fajn.

 2. by dodo_bb on 25/11/2010  00:49 Reply

  používam gorilu a je to bezva vec. Nosím si k tomu v batohu taký popruh, ktorý sa používa na upevnenie vecí na strešný nosič. Má to rychloupínaciu sponu a poisťujem si tak gorilu priviazaním na takých menej bezpečných miestach ako sú kluzké sloupy a podobne...

 3. by bycer on 19/11/2010  13:55 Reply

  Pěkné fotky a pěkný stativ. Už koukam kde se dá sehnat :)

 4. by trdelnik on 19/10/2010  23:03 Reply

  nevim, jestli to je zamer, ale v odkaze na dealextreme chybi pismenko :-)

  jinak pekne fotecky, muzu se zeptat, co pouzivas za stolek? nejake hotove reseni nebo "samo domo"?

  • by mk on 20/10/2010  08:15 Reply

   Díky, opraveno.
   Můj "ateliér" bys opravdu nechtěl vidět :) Většinou je to kus bílého papíru, jeden softbox a Photoshop

 5. by Vašek on 19/10/2010  20:40 Reply

  Pokud se nepletu, tak čínské kopie mají vrchní základnu trojúhelníkového tvaru, kdežto originál ji má kulatou. Nicméně toto pravidlo se asi nedá uplatnit pokaždé.

  • by mk on 19/10/2010  20:53 Reply

   Nespoléhal bych na to, navíc to z fotek nemusí jít poznat:
   http://www.flickr.com/photos/nina/2340923913/
   Zato z ceny jednoznačně.

 6. by Tomasadamec on 19/10/2010  16:12 Reply

  Pekny produktovy fotky - good job!

Leave a reply

Your email address will not be published.