Gorillapod za 10 USD?

Čínské verze originálního ohebného stativu Gorillapod jsou k dispozici již několik let, jednu dokonce stále vlastním (ačkoli už nepoužívám, ale o tom později). Nedávno jsem však objevil na ebay kopii Gorillapodu za směšných 10 dolarů i s poštovným, u níž prodejce uvádí maximální nosnost 2,5 kg (pro porovnání, originální ekvivalent Joby Gorillapod SLRZoom zvládne 3 kg za 50 € a nejvyšší hliníková verze Joby Gorillapod Focus unese 5 kg a stojí 110 €), a tak mi to nedalo a objednal jsem.

Celkový pohled. Nohy jsou cca 22 cm dlouhé

Originál nebo kopie?

Na úvod je dobré zmínit, podle čeho poznat originál od kopie? Pokud je stativ barevný (oranžový, červený, modrý...), pak se jedná o kopii, neboť Joby vyrábí originální Gorillapody jen v barvách černé a šedé (popřípadě jejich kombinaci); jedinou výjimkou je magnetická varianta Gorillapod Magnetic, která má konečky všech tří noh červené. Čínské padělky mají většinou základnu se stativovým šroubem trojúhelníkovou, zatímco originál ji má kulatou; to ale nemusí být z fotografií stoprocentně poznat. A tak nejspolehlivějším ukazatelem je cena - pokud je stativ prodáván za cenu pětinovou oproti té, za kterou nabízí na svém webu Joby pravé Gorillapody, je to zkrátka padělek. Ale teď už zpátky k desetidolarovému stativu.

Detail základny

Desetidolarový stativ

Stativy jsou v nabídce ve dvou barvách, růžové a modré. Balíček dorazil v tradiční bublinkové obálce a gorillapod byl uvnitř zabalen ještě v další vrstvě bublinkové fólie, nic víc - žádný návod, leták, nic. Základna se stativovým šroubem je typicky čínsky trojúhelníková, přítomna je i redukce stativového závitu na větší průměr (používají třeba videokamery). Gumové prstence na kloubech jsou (v porovnání s originálem) z příliš tvrdého a hladkého materiálu, takže pochybuji, že budou plnit svoji funkci, jíž je zlepšení gripu. Celkově se ale stativ – až na barvu – neliší od verze, kterou jsem pořídil před třemi lety na Dealextreme.

Až potud by bylo vše víceméně v pořádku, ale... Zásadní problém stativu je v tom, že všechny klouby jdou ohýbat příliš lehce. Pokud všechny tři nohy narovnám do tvaru klasické trojnožky, tak pak se dá nosnosti 2,5 kg dosáhnout, ačkoli o stabilitě nelze příliš hovořit. Nicméně drží. Ale pokud byste kupříkladu chtěli jednu nohu ohnout za účelem namíření objektivu mírně vzhůru, rovnou na to zapomeňte; celá sestava se okamžitě zhroutí.

S oblibou používám Gorillapod na přichycení blesku - na zábradlí a podobně. Tudíž jsem vyzkoušel, jak si tato čínská verze poradí s cca půlkilovým bleskem. Při jednoduchých montážích (na opěradlo židle), kdy je blesk nahoře, vše jakž takž drží, ale při pokusu o uchycení s bleskem a tudíž i těžištěm na straně (například na svislý sloupek) klouby opět povolují, "gumové" prstence kloužou a celek vůbec nedrží a padá. Je zajímavé, že již zmiňovaná čínská kopie, kterou jsem koupil před lety na DX, podobnými problémy netrpěla - klouby šly dostatečně ztuha a stativ dokázal udržet 1D + rybí oko i v krkolomné pozici. Postupně sice některá pouzdra kloubů popraskala, ale to už je jiná písnička. Bohužel tuhost kloubů je věc, kterou na dálku nevyzkoušíte.

Čínský Gorillapod


Závěrem

Kvůli měkkosti kloubů je tedy výrazně omezeno použití recenzovaného stativu; prakticky je redukováno jen na klasickou trojnožku a jakémukoli jinému způsobu uchycení bych se raději vyhnul - i když na první pohled může sestava držet, stačí, aby do zábradlí někdo strčil a hrozí její pád. Je pravděpodobné, že ne všechny čínské padělky jsou stejné, ale bohužel není jak si to před nákupem ověřit. Z tohoto důvodu nemůžu neoriginální Gorillapody ani trochu doporučit a opravdu se vyplatí si za pravost připlatit.

Porovnání s originálním Gorillapodem Focus (nahoře) 

4 Comments

 1. by Václav on 06/09/2011  22:42 Reply

  Jen tak pro zajímavost, není originál také tak trochu made in China?

  • by mk on 06/09/2011  22:57 Reply

   Netuším, možné to je. Ale snad je jasné, jak jsem to myslel...

 2. by VOJTa on 31/08/2011  21:18 Reply

  Tak pro malé kompaktíky pořád dobré, holt to není na profi práci ;-)

  • by mk on 31/08/2011  21:20 Reply

   Já bych na to nedal ani ten kompaktík...

Leave a reply

Your email address will not be published.