GoPro HD HERO2

Sice je tento blog převážně o fotografování, ale GoPro kamerky vídám při focení kolem sebe dost často – tu je připevněná na zadním nárazníku trucku nebo na helmě motokáristy, jindy na tyči, kterou drží v natažených rukou nad hlavou kameraman na extrémních sportech. GoPro je zkrátka legendou, a tak když se objevily informace o nové inovované verzi GoPro HD HERo2, nedalo mi to a musel jsem pár slov sepsat. 

Možná jste je taky už někde viděli. Plastový průhledný kvádr s vypouklou přední "čočkou" a uvnitř stejně krabičkoidní stříbrná kamera. Populární je zejména mezi vyznavači extrémních sportů díky vodotěsnosti a mnoha a snadným způsobům připevnění. Tento týden firma GoPro představila nový inovovaný model GoPro HD HERO2. Nejprve nechme mluvit čísla.

Technická specifikace

11 Mpix snímač o velikosti 1/2,3"
Zoom objektiv f2,8, tři úhly záběru: 170°, 127° a 90°
Video 120 fps WVGA, 60 fps 720p, 48 fps 960p, 30 fps 1080p
11 Mpixelové fotografie, 10 snímků za sekundu
Timelapse režim, fotografie každých 0,5, 1, 2, 5, 10, 30 a 60 sekundy
Integrovaný ohřívač baterie pro její větší výdrž v chladu
Podpora pro SD karty až do kapacity 32 GB
Vstup na externí mikrofon (3,5 mm jack)
Monochromatické LCD s novým uživatelským rozhraním
Dálkové ovládání až 50 kamer přes Wi-Fi
Možnost prohlížet fotografie a video dálkově přes Wi-Fi
Živé streamování videa a fotografií na web
Li-Ion baterie o kapacitě 1100 mAh, nabíjená přes USB, výdrž cca 2,5 h

 

Oproti svému předchůdci přibyly megapixely (z 5 na 11), třetí úhel záběru (90°), vstup na externí mikrofon a další (Wi-Fi, timelapse...).

Samotná kamera má obyčejný tvar kvádru. Buď jsem neschopný, nebo se tím výrobce nikde nechlubí, ale nenašel jsem rozměry ani hmotnost. Nicméně první verze měří a váží následovně: 60 x 42 x 30 mm při 94 g (resp. 167 g s vodotěsným pouzdrem), čekal bych, že HERO2 na tom bude v podstatě stejně. Jak vidíte, je opravdu malá a lehká, takže ani na helmě překážet nebude.

Proč zrovna GoPro?

Co je na GoPro skvělé jsou možnosti uchycení. Kamery se prodávají ve třech různých setech: outdoorovém, motorsportovém a surfařském a podle toho se i liší obsah balení a příslušenství pro připevnění kamery. V outdoorové sadě dostanete například pásek pro připevnění kamery na paži nebo třeba na čelo, motorsportová sada obsahuje úchyt s přísavkou (použitelné například na kapotu auta) a surfařskou sadu tvoří dva přilepovací úchyty. Kromě těchto vyjmenovaných obsahují sady další klipsy, raménka a podobně.

Další úžasnou věcí je akrylátové podvodní pouzdro, které je součástí všech tří sad. Kromě toho, že chrání čočku a celou kameru před prachem, kamínky a zvyšuje její odolnost, je vodotěsné do 60 m!

Další vybavení

A to jsou jen základy. Další příslušenství je možno dokupovat - 15 různých úchytů (nalepovací úchyt už jsem zmínil, k dispozici je ale třeba i prohnutý nalepovací úchyt pro připevnění na vypouklý povrch), přídavné battery packy, externí LCD (bez něj není možné prohlížet fotografie/video jinak než stažením do počítače, samotná kamera LCD pro tyto účely nemá) a další – třeba i takovou vychytávku, jakou je přídavná "placka" na záda reflexní červené barvy, která zajistí, že se GoPro nepotopí, ale zůstane plavat na hladině.

Koupit či nekoupit?

Ještě pořád se divíte, proč je GoPro tak populární? Já vůbec a pro ty váhající tu mám promo video od výrobce, které je jedním slovem úžasné (nezapomeňte přepnout do fullHD nebo alespoň HD):

A cena?

Všechny edice stojí USD 299, vzhledem k vybavení a výkonům se mi zdá cena jako adekvátní a dostupná. Za zmínku ještě stojí, že cena předchozího modelu klesla na USD 239.

5 Comments

 1. by Alexandr on 08/12/2011  10:58 Reply

  Zdravím, rád bych si tu kamerku pořídil, ale všude v Evropě (i Austálii) si k ceně (ve svých měnách) přihodí ještě dalších cca 100 $ oproti Americe (v ČR místo 6000 stojí cca 8500). Věděl by někdo, jak ji sem do ČR dostat za tu avizovanou cenu 300 $, která je uváděna na oficiálních stránkách GoPro?
  Díky za nápady.
  A.

 2. by David on 31/10/2011  09:59 Reply

  Samozřejmě že se dá uchytit i na klasický stativ a v neposlední řadě díky malé váze ji v nejhorším můžeš přilepit izolepou. Takže možnosti jsou takřka neomezené.
  Já bohužel zrovna ted nemám na to peníze ale jinak bych jí bral hned.
  Je voděodolná takže ji klidně můžu nechat stát někde venku a nechat snímat timelapse video i za špatnýho počasí.

 3. by Lukáš Kaboň on 29/10/2011  09:14 Reply

  Dobrá věcička, asi pak nepůjde dokoupit třeba jenom obal do vody popřípadě jiné doplňky (příchytka na auto a pod....). Mimochodem FB stránky asi nemáte?

  • by mk on 30/10/2011  17:35 Reply

   Všechno jde samozřejmě dokoupit zvlášť, ale kamerku lze pořídit (zatím?) jenom v některé ze tří zmíněných edicí.
   FB stránky nemám.

 4. by Martin Ševčík on 26/10/2011  21:03 Reply

  Martine dík za recenzi. Hledal jsem dárek pro toho našeho šílence k přirozeninám a už jsem ho našel. Ještě že jsi hodil to video na FB.

Leave a reply

Your email address will not be published.