Best of 2010

Rok se s rokem sešel a je čas rekapitulovat. Za sebe mohu říci, že šlo o rok povedený, chuť do fotografování mě neopustila a dostavily se i nějaké úspěchy.

V roce 2010 jsem s fotoaparátem navštívil celkem 69 sportovních akcí. Ze sportů jasně vede motorsport – ať už plochá dráha, trucky a další, následují dostihy a tanec.

Kromě  fotografování jsem napsal 14 recenzí na fotografickou výbavu a k tomu 10 článků s návody a tipy na fotografování. Není to zdánlivě mnoho, ale důvod byl prostý: prakticky celou první čtvrtinu rokujsem věnoval tvorbě Velké knihy sportovní fotografie, neboli jediné publikace v češtině, která si klade za cíl vás naučit fotografovat sport. Vyšla o prázdninách v nakladatelství Computer Press a můžete si ji objednat přes web nebo u svého knihkupce.

V listopadu jsem obdržel Čestné uznání v kategorii Sport na celorepublikové soutěži Czech Press Photo. Povedla se mi také navázat spolupráce se závodním týmem trucků Buggyra, která se doufám bude v následujícím roce dále rozvíjet.

Pokud jde o samotný web, tady je něco málo statistik. Od 1. ledna do 19. prosince 2010 zaznamenal www.martinkozak.com celkem téměř 78 tisíc návštěv, což představuje v průměru 220 denně. Největší množství návštěv, téměř 600,  připadlo na sobotu 27. listopadu, kdy jsem do diskuse pod článkem Bavte se photoshopem vložil odkaz na svoje články na téma tilt-shift. Druhým nejnavštěvovanějším dnem v pořadí se stal 1. únor 2010, rekord trhala tentokráte galerie z MČR v latinskoamerických tancích.

Graf návštěvnosti (klikněte pro zvětšení)

Když se posuneme o úroveň níže, tak nejzobrazovanějším článkem se stala již výše zmíněná galerie z MČR v latině s téměř 4200 zobrazeními. Suverénně nejčtenější recenzí se stal test Samyangu 8/3,5 fisheye s celkem 3900 zobrazeními, následovaný jediným vysvětlením principů Tilt-Shift objektivů na českém webu.

Na závěr samozřejmě nesmí chybět fotografie. Vybral jsem 56 snímků z celého roku, které si dle mého zaslouží, aby nezapadly, a každý doplnil několika slovy, kde vznikl, jak vznikl a podobně. Přeji hezkou podívanou a nashledanou v roce 2011!