Výroba fotozavazadla na kolečkách

Protože mě letos čeká trochu více cestování s fotoaparátem, rozhodl jsem se pořídit si na převoz (zejména letadlem) kufřík na kolečkách, který by pojal celou moji fotovýbavu a vešel se do přihrádky nad hlavou nebo pod sedadlo v letadle. Zatím jsem převoz řešil tím způsobem, že jsem vše důležité a cenné naskládal na milimetr přesně do brašny. Mělo to však dvě nevýhody:

 • brašna byla hodně přecpaná, tlačila a byla těžká
 • i tak se do ní nevlezlo úplně vše, například sluneční clona k 300/2.8 či blesk cestovaly v zavazadlovém prostoru. Tam samozřejmě hrozí jejich ztráta či rozbití (náhradní sluneční clona stojí přes 300 USD!)

Naštěstí na nás výrobci příslušenství pamatují, existuje hned několik druhů zavazadel na kolečkách, které jsou stvořeny přímo pro fotografy. Namátkou třeba řada rollerů od Think Tank nebo Kata. Všechny mají ale jedno společné: jsou poměrně drahé. Já se po zralé úvaze (založené zejména na tom, že zas tak často necestuji) rozhodl jít jinou, levnější cestou a sice pořízením klasického kufříku na kolečkách a jeho doplněním vlastnoručně vyrobenými přepážkami. Po vytažení přepážek jej lze použít jako klasické zavazadlo a navíc možná někteří z vás už podobný kufřík vlastní.

Výběr nakonec padl na Samsonite Upright Cordoba 50/18. Důvody byly tentokrát čtyři:

 • kufřík splňuje rozměry pro kabinové zavazadlo, tudíž s ním nebude na letištích problém a zároveň svým vnitřním prostorem dostačuje mojí fotovýbavě
 • nejedná se sice o skořepinový kufřík, ale stěny jsou vyztuženy pevným tuhým plastem, který snese nárazy a drží tvar
 • oproti různým noname výrobkům v akcích v supermarketech je šance, že něco vydrží - přece jen mu svěřuji výbavu za mnoho tisíc
 • předpokládám, že Samsonite je schopen dodat náhradní díly (třeba ulomené kolečko) a nehrozí tedy, že po upadnutí kolečka již podobný kufřík neseženu a celý vnitřek na míru budu moci zahodit

Zbývalo rozhodnout, z čeho vytvořit vnitřní prostor pro výbavu. Na přepážky uvnitř jsem úplně z počátku plánoval použít dělící příčky ze starého fotobatohu a fotobrašny. Nakonec jsem se ale vydal cestou výroby vnitřního prostoru "na klíč" kousek po kousku z měkké pěny. Jako její zdroj posloužila šedá karimatka z Jysku o tloušťce 12 mm.

Karimatka z Jysku

Příprava

K výrobě budeme potřebovat:

 • kufřík dle vlastního výběru
 • karimatku z Jysku
 • lepidlo (Chemopren na obuv)
 • nůžky nebo ostrý řezák
 • pravítko, tužka, metr

Příprava

Postup výroby

1. Zadní stěnu kufříku kryje jen tenká podšívková látka a pod ní je hned konstrukce rukojeti, bylo tedy potřeba vyrobit z pěny i celou zadní stěnu. Napřed jsem si změřil vnitřní rozměry. Jelikož spodní rohy zabírá konstrukce uchycení koleček a horní rohy jsou zakulacené, byl jsem nucen vyříznout poněkud složitější tvar, než jsem původně plánoval, se všemi čtyřmi rohy zkosenými. Pro dosažení potřebného tvaru se mi nejvíce osvědčily ostré nůžky.

Nůžky se na stříhání osvědčily
Zadní stěna a zkouška toho, jak pasuje dovnitř

2. Vystřihl jsem bočnice. Nůžkami jsem sestřihl hrany pod úhlem 45°, aby na sebe v rozích hezky navazovaly. Postup výroby ilustrují následující fotky.

3. Po nanesení Chemoprenu na obě lepené plochy je třeba 5 až 10 minut počkat, než lepidlo zavadne. Pak stačí přitisknout k sobě, několik sekund podržet a pevný a pružný spoj je hotov. Postupně jsem takto přilepil všechny bočnice a slepil je i mezi sebou. Na závěr jsem všechny spáry ještě pro jistotu zalil opět Chemoprenem a vyzkoušel, jak celek pasuje dovnitř.

4. Když jsem měl hotový potřebný základ, nastala složitější část, a sice vymýšlení a kombinování, jak nejlépe dovnitř vybavení rozmístit. Na tom závisely další práce - lepení a tvarování přepážek prostoru.

První pokus o uspořádání výbavy

5. Umístění 300/2.8 bylo víceméně dané a zbývalo uspořádat kolem zbylé části výbavy tak, abych nejlépe využil dostupný prostor. Rozmístění jsem si nafotil a postupně ještě virtuálně zkoušel jiné varianty. Blesk jsem nakonec přesunul do rohu a "zlomil" do 90° úhlu - v nataženém tvaru zabíral zbytečně mnoho místa.

První změna

Další varianta, která se nakonec ukázala jako špatná - 70-200 se do prostoru vpravo nevleze

Konečné uspořádání, blesk v pravém horním rohu

6. Začal jsem od největšího, tedy od přihrádky pro 300/2.8. Snažil jsem se stěny vytvarovat co nejvíce podle obrysu objektivu a vycpat volné místo kolem tak, aby objektiv seděl co nejpevněji.

Základní tvar

"Schody" po stranách obepínají sluneční clonu, na vyvýšené horní část bude ležet bajonetová část objektivu

Konečný tvar přihrádky, "schody" v horní části obepínají bajonet a drží objektiv na místě

Takto sedí objektiv ve svém prostoru

7. Prostor pro 70-200/2.8 má podobný tvar jako ten pro 300/2.8 - kolem sluneční clony je širší a pak se zužuje.

Hotová přihrádka pro 70-200/2.8

8. Blesk zlomený do pracovní polohy se opírá o koncovou přepážku objektivu 70-200/2.8

9. Pro objektiv 17-40 jsem přihrádku doplnil bloky v rozích - směrem dolů se rozšiřují a kopírují tak tvar objektivu. To vše je pro jeho pevnější usazení.


10. Přihrádka pro tilt-shift má jen čtvercový tvar - rohy není třeba vycpávat, protože objektiv má čtvercový profil. V přihrádce je vyříznutá drážka, do které pasuje trčící šroub pro posun obrazového pole objektivu.

11. Přihrádka na rybí oko je podobná té pro širokáč - v rozích má vycpávky.

12. Prostor pro fotoaparát je v podstatě jen obdélník, pouze do jednoho rohu jsem přidal vycpávku.

13. Tím bylo téměř hotovo. Zbývalo vložit velkou desku pěny do víka kufříku kvůli zlepšení ochrany z přední strany.

14. Drobnost na závěr - jezdce zipu ve víku jsem přelepil gaffa páskou, aby mi neškrábal po blesku.

To je vše. Interiér kufříku je hotovo a výbava jako v bavlnce. Doufám, že jsem vás třeba inspiroval k výrobě něčeho podobného. Jak se osvědčí v praxi budu mít příležitost se přesvědčit již příští týden a podám o tom zprávu.

Hotovo 

20 Comments

 1. by Mato on 25/04/2012  00:54 Reply

  toto je velmi zaujimavy clanok a za 30 dolarov o tom vobec rozmyslat netreba
  http://fstoppers.com/diy-the-diy-30-rolling-camera-bag

 2. by György Cserkúti on 21/04/2012  11:56 Reply

  Dear Martin!
  This is welldone job. Congratulation, may i share on my facebook page, if you allow.

  bye
  György

  • by mk on 21/04/2012  18:29 Reply

   Hi György, sure you can. Thanks!

 3. by tori on 29/05/2011  20:42 Reply

  martine jasne pokud to mas jako zabavu tak pak to smysl ma.. ja mel na vikend na otestovani tne kufr od katy a jdu do neho. Vejde se mi tam cela vybava na foceni svatby, navic roley de sa hodit pod batoh od katy (mel jsme to tak ted v sobotu a parada), takze odlehcim znicenym zadum... ted jeste najit fyzioterapeuta :-)

 4. by Vojtěch Kaštánek on 25/05/2011  19:30 Reply

  Možná bych pro "zkrášlení" přestříkal celou tuto výplň nějakou barvou :) Zakryly by se stopy lepidla a sem tam se i zalepily otvory mezi destičkami.

  ale jen tip. jinak hezká práce. V.K.

 5. by mk on 24/05/2011  14:57 Reply

  Asi čtyři večery, ale přitom jsem dělal i jiné věci, takže čistý čas nejsem schopen odhadnout. Jinak máš recht, ale jak už jsem někomu psal, byla to i zábava :)

 6. by tori on 24/05/2011  14:28 Reply

  martine mas to pekny, ses sikulka... jak dlouho jsi se stim drbal... ja uz totiz tak nejak dospel nazoru, ze samizdaty pri zapoctani casu na vyrobu atd nakonec vyjdou draz nez kdyz koupim origos...

 7. by dodo_bb on 15/05/2011  10:47 Reply

  Dobrý nápad. Ak sa raz vyberiem niekam lietadlom, je to výborná inšpirácia :-)

 8. by Roman on 13/05/2011  10:41 Reply

  Pěkná oráce Martine, ať ti kufr slouží

 9. by mila on 11/05/2011  21:44 Reply

  Martine dobrá práce ???

 10. by Honza on 10/05/2011  21:08 Reply

  :-) moc fajn článek!
  O přepážkách z karitaťky uvažuju pro svůj Peli 1550. Tu původní pěnu jsem jaksi už časem znehodnotil (hlavně neustálým přestavováním) a origi přepážky jsou nekřesťansky drahý :(
  Ať ti dobře a dlouho slouží! :)

 11. by mk on 10/05/2011  11:08 Reply

  David: jo, to je místo na drobnosti, jak píšeš, který už jsem dál nedělil

 12. by David on 10/05/2011  11:03 Reply

  O podobném kufru uvažuju už dlouho ale jelikož ho plánuju používat i při přesunech po ČR, tak na něj mám poněkud větší nároky. Zatim mě ale spolehlivě drží u země cena techhle kufrů, která je fakt dost vysoká.
  Koukám že zůstal ještě malý prostor v pravo dole, tam něco dáváš nebo ne? Podle fotek by se tam třeba 50D bez gripu mohlo vejít.Případně nabiječka.

 13. by Kamil on 10/05/2011  10:43 Reply

  bycer - bude to příruční zavazadlo, který bude brát s sebou do kabiny. To by musel být fakt mamlas ho ztratit.

 14. by bycer on 10/05/2011  10:27 Reply

  Nechybelo ti v detstvi LEGO? :)

  Takovy kufr bych nechtel ztratit! Da se to na letisti pojistit?

 15. by mk on 10/05/2011  09:41 Reply

  trdelnik: záložní tělo nepoužívám :) Čeká mě trocha cestování s Buggyrou po závodech...

 16. by mk on 10/05/2011  09:41 Reply

  Kamil: jj, ale s hmotností se nedá nic dělat, zkrátka potřebuju odvézt co potřebuju

  Vojta: Vyšší cena a pravděpodobně i hmotnost, často různé kosmické tvary, které zbytečně ubírají na vnitřním prostoru (je potřeba co nejvíce hranatý), možná i jistá větší atraktivita pro zloděje...

 17. by trdelnik on 10/05/2011  09:38 Reply

  Super, pekne sis to "zrobil". U me by to byla prace nejmene na dva dny, pri me sikovnosti. Nervy bych z toho mel asi nadranc :-)

  Chci se zeptat - nepouzivas zalozni telo? A kam poletis? :-)

 18. by VOJTa on 10/05/2011  09:35 Reply

  Čistě technický dotaz - o skořepinovém kufříku jsi neuvažoval kvůli ceně, nebo tam byl jiný důvod?
  Přijde mi to jednak bezpečnější z hlediska nárazů (já vím, píšeš o tom plastovém vyztužení, ale stejně) i z hlediska nějakého natržení, i když to je samozřejmě extrémní záležitost.

 19. by Kamil on 10/05/2011  09:28 Reply

  Pěkná práce. Překážkou už může být snad jen váhový limit (v případě, že bude aerolinka kontrolovat), ale to se dá případně vyřešit tím, že hodíš foťák s jedním objektivem na krk.

Leave a reply

Your email address will not be published.