Foto měsíce září 2015

_nightrun_final (2)

Tentokrát byl výběr fotografie měsíce snadný, stal se jí záběr z Night Runu Praha 2015. Fotografii jsem měl vymyšlenou předem a šel jsem si jen pro ni, čemuž odpovídal i výběr výbavy – jen fotoaparát, rybí oko a samozřejmě stativ. Takhle nalehko jsem už dlouho fotit nebyl.

Stromy pod bývalým Stalinovým pomníkem, nynějším kyvadlem na Letné, rostou a pomalu, ale jistě, zakrývají výhled na město. Nakonec jsem zvolil takové místo, kde byla mezerou mezi stromy vidět Revoluční ulice.

EXIF: 4 s, f7,1, ISO 400, ohnisko 14 mm (objektiv Canon EF 8–15 mm F4 fisheye)

Na místo jsem dorazil asi půl hodiny před startem a pořídil první snímek, který jsem použil jako základ. Zajímala mě na něm zejména obloha (po setmění ztratila barvy) a diváci vpravo (po setmění byli již příliš tmaví). S díváky jsem předem nepočítal, ale určitě přidávají na atmosféře a jsem rád, že jsem je díky rybímu oku do záběru dokázal vměstnat. Do základního snímku jsem ve Photoshopu s krytím Lighten (Zesvětlit) prolnul fotografie světelných čar od čelovek běžců. Fotografií bylo celkem 63, tak, aby daly dohromady hustou světelnou řeku. V místech vzadu od kamery byly stopy příliš nahuštěné až splývaly v jednu, proto jsem některé promazal. Taktéž jsem z jedné z fotografií použil část s mladíkem v pravém dolním rohu, jak si zapaluje cigaretu. Díky fotografování ze stativu nebylo třeba řešit žádné zarovnávání a podobně. Celkem mi celé složení zabralo asi 40 minut.

Základ pořízený ještě před setměním, zejména kvůli barvě oblohy

Základ pořízený ještě před setměním, zejména kvůli barvě oblohy.

Typický záběr světelných stop. Takových bylo celkem 63

Typický záběr světelných stop. Takových bylo celkem 63.

Mladík zapalující si cigaretu na jedné z fotek osvěžil záběr.

Mladík zapalující si cigaretu na jedné z fotek osvěžil záběr.

 

Leave a reply

Your email address will not be published.