Čtyři roky s Lens-Protectem

Pokud ještě někdo neznáte neoprenové ochrany objektivů i těl Lens-Protect, pak vás pro konkrétnější informace odkážu na můj dřívější článek. Při pohledu na datum jeho vzniku jsem si uvědomil, že Lens-Protect používám již téměř 4 roky a k plné spokojenosti; za tu dobu jsem mnohokrát fotografoval v dešti, prachu, pokládal výbavu na zem, padal na ni sníh a otloukal jsem objektivy o nejrůznější věci při hledání toho nejlepšího záběru. Z velkých teleobjektivů ho nesundávám vůbec, na zoomových objektivech a na těle mi mírně překáží, proto ho nasazuji jen v případě fotografování v situacích, kdy je to potřeba.

Mimochodem, drahá pláštěnka od Think Tank Photo na tělo+teleobjektiv je zastrčená někde na dně skříně; přednost bych jí dal snad jen při fotografování v nějakém monzunovém lijáku. Ovšem jen v případě, že bych ji zrovna nezapomněl doma.

I když věřím, že profesionální technika snese tvrdé zachránění a nějaké to bláto nebo voda ji nerozhází, přece jen je příjemnější po akci sejmout Lens-Protect a vyprat ho třeba v pračce, než štětečkem a balónkem dostávat prach ze všech škvír.

Lens-Protect 2.0

Před pár týdny výrobce představil nový materiál v tloušťce 3 mm (verze PROFESSIONAL). Na pohled zaujme kvalitnějším a jemnějším potiskem a na omak hladším povrchem. Celkově je tužší, což by jednak mělo přinést větší ochranu proti průrazu (když se vám objektiv zavěšený na rameni zhoupne a narazí třeba do skály) a také je tužší, což se pozitivně projevuje při používání se zoomovými objektivy - "gumový" zoom jakožto průvodní jev Lens-Protectu nasazeného na zoomovém skle je jedním z důvodů, proč ho na zoomech vždy nepoužívám. K vyššímu stupni ochrany přispívá i samotná tloušťka materiálu, proto na dražší objektivy rozhodně doporučuji investovat do profesionální 3mm řady (na ostatní bohatě postačí STANDARD řada s tloušťkou 2 mm).

K dispozici je několik barevných kombinací, žlutá pro nikonisty stále chybí :)

Materiál řady PROFESSIONAL je dostupný v šesti barvách: černá/šedá, černá/červená, zelená/šedá, černá, zelená a černá/khaki

Materiál řady PROFESSIONAL je dostupný v šesti barvách: černá/šedá, černá/červená, zelená/šedá, černá, zelená a černá/khaki.

Já jsem rád vidět, proto jsem zvolil kombinaci zelená/šedá. Z fotografií to nejde tolik poznat, ale ve skutečnosti je barva opravdu atraktivní a rozhodně nepřehlédnutelná.

Detailní pohled

Detailní pohled

Nový Lens-Protect PROFESSIONAL v akci na testování dakarové Tatry. O prach a bláto nebylo nouze.

Nový Lens-Protect PROFESSIONAL v akci na testování dakarové Tatry. O prach a bláto nebylo nouze.

 

gv1q0858 (2)

Mimochodem, vnitřek je v provedení černá/khaki, takže pokud by vás zelená omrzela, stačí jen Lens-Protect obrátit naruby :)

A ještě pár postřehů z čtyřleté praxe:

 • Na velké teleobjektivy jsem nakonec dospěl k provedení z jednoho kusu; poskytuje nejlepší ochranu, ale má dvě nevýhody: velmi ztuha jde otáčet stativovou patkou a přepínače na tubusu jsou hůře prakticky nedostupné. Pokud vám toto vadí, zvolte verzi ze dvou částí - stativová objímka a okolí má pak vlastní oddělený kus neoprenu a výše zmíněné problémy odpadnou.
 • V případě Lens-Protectu se zoom objektivy si lze taktéž vybrat z provedení buď jednodílného nebo dvoudílného. Jednodílné má tu nevýhodu, že při zoomování se zároveň otáčí i ostřicí kroužek; zase ale tolik nehrozí například smeknutí jedné z částí Lens-Protectu při dvoudílném provedení.
 • Lens-Protect nejlépe funguje s takovými zoomovými objektivy, které při zoomování nemění svou délku. U objektivů, které se vysouvají, se bohužel budete smířit s tím, že Lens-Protect vysouvací tubus chránit nebude.
 • Průhledné fólie u ochrany těla fotoaparátu se v některých situacích zevnitř mlží. Zatím jsem ještě nezkoušel použít nějaký prostředek proti zamlžení (například na brýle), ale předpokládám, že to potíže vyřeší.
 • S nasazenou ochranou těla jsou u Canonu bez problémů dostupné tlačítko AF-ON i joystick. Pro lepší ovladatelnost jsem si vyřízl úzký otvor v místě předního rolleru.
 • V zimních rukavicích se přední roller i přes výřez ovládá nepohodlně; používám rukavice s protiskluzovou úpravou vnitřku dlaní a prstů a díky ní prst po neoprenu drhne a ztěžuje otáčení rollerem.
 • Pokud váš objektiv není v seznamu, stačí kontaktovat výrobce, podle jeho instrukcí objektiv změřit a následně vám bude vyroben Lens-Protect na míru.
 • Kompletní nabídka barev (tloušťka 2 mm i 3 mm)

  Všechny barvy

  Všechny barvy

Leave a reply

Your email address will not be published.