Čím a jak nejčastěji fotografuji aneb trocha statistiky

Zkoušeli jste si někdy dělat statistiku z vašich fotografií? Jaké ISO nejčastěji používáte, jaké ohnisko, clona a čas se na vašich fotografiích vyskytují nejvíce? Jestli ne, tak to zkuste; lze z ní totiž vyčíst zajímavé informace.

Budujeme statistiku

Zjistit z fotografií statistické údaje je snadné, stačí použít některý z dostupných programů. Našel jsem jich hned několik. Kliknutí na obrázek vás navede na web každého z nich.

ExposurePlot

exposureplot

Atraktivní a uživatelsky příjemný program, který dokáže zobrazit informace o ohnisku, citlivosti, cloně a času rovnou v grafech. Data nelze z programu vyexportovat a co je nejdůležitější, podporuje bohužel jen JPG.

Exif Stats

exifstats

Minimalistický program, který využívá ke své funkci známý nástroj Exif Tool. Ten podporuje jak JPG, tak běžné RAW formáty. Uživatelské rozhranní je sice spartánské, ale jinak přímočaré. V prvním kroku vyberete adresář, který chcete analyzovat, v druhém kroku jej necháte prohledat Exif Toolem (pokud se v druhém kroku nic neděje, chybí vám Active Perl) a pak už stačí jen třetím tlačítkem výsledky roztřídit do jednotlivých kategorií a zobrazit. V defaultním nastavení Exif Stats vypisuje statistiku o ohnisku, citlivost, cloně, času a použitém objektivu, ale není problém doplnit příslušné parametry a nechat si vypsat téměř cokoli.

Výstup pak zkopírujete do textového souboru, naimportujete do Excelu a necháte si vykreslit graf.

Adobe Lightroom, Bridge

lightroom

Statistiky umí zobrazit i Adobe Lightroom či Bridge. Stačí v menu View zapnout Show Filter Bar, vybrat Metadata a Exposure Info. Statistiky zřejmě nelze vyexportovat. Podobně by měl statistiky umět i Apple Aperture.

A jak jsem dopadl?

Nakonec jsem použil Exif Stats z toho důvodu, že ExposurePlot nepodporuje RAW. Následující statistiky zahrnují fotografie cca od srpna loňského roku do současnosti.

clona

clona

Mezi nejoblíbenějšími clonami suverénně vede f2,8. Je to celkem logické, většinou se snažím co nejvíce odpíchnout objekt od pozadí a proto fotím “na plnou díru”. To, že pro nejostřejší kresbu by bylo lepší více přiclonit, v 99 % případů neřeším.

cas

čas

 

Fotografuji sport, proto dominují krátké časy kolem 1/1 250 s. Rád si ale hraji i s delšími časy, což dokazuje množství fotografií s expozicí delší než 1/100 s.

iso

ISO

Přece jen, odhadem ze 70 % fotografuji venku, takže častěji používám nízké citlivosti. Souvisí to i s tím, že nejvíce fotím na nízké clony. Sem tam je ale potřeba pořádně přitlačit na pilu, jak dokazuje 284 snímků na ISO 12 800 z MČR v K1.

ohnisko

ohnisko

 

Na závěr jsem si nechal statistiku ohniskové vzdálenosti, která mě osobně trochu překvapila. Že vyhraje 300 mm jsem asi čekal, ale že v těsném závěsu bude širokáč 16 mm, to mě překvapilo. Hodně fotografií jsem také pořídil s pevnou padesátkou, kterou jsem na Canonu 1D IV kvůli nepříliš spolehlivému ostření opomíjel, ale na 1D X se chová vzorně. Vysoký sloupeček u 24 mm je způsobený půjčeným Canonem 24 f1,4 a celkové výsledky bohužel trochu zkresluje.

Z celého grafu plyne ještě jedna zajímavá věc: i když vlastním převážně zoom objektivy, nejvíce stejně využívám jejich krajní ohniska. Takže například 70–200 bych mohl poměrně bezbolestně nahradit dvojicí pevných skel 85 a 200 mm (případně doplněné o 135 mm).

A co vaše statistiky?

 

 

3 Comments

 1. by Martin Ševčík on 06/12/2013  15:26 Reply

  Je mi jasné, že to objevil v Exifu, ale spíše je mi záhadou, jak se to tam dostalo a kde to ten foťák vzal?

 2. by Martin Ševčík on 06/12/2013  14:32 Reply

  Tak jsem si zkusil taky udělat statistiku pomocí ExifStats a žasnul jsem. Nevím, jak dalece tomu programu věřit. Vypsal mi totiž ohniska a objektivy o kterých můžu na 100% a klidně i na 200% prohlásit, že jsem je na foťáku v životě neměl nasazeny ... 18 - 105mm - to ani nevím, jestli kdo vůbec má tohle sklo, 5 - 60mm - tak to by mě zajímalo, odkud tohle vycucal a 70 - 200mm/2.8 vím, kdo má, ale nikdy mi ho nepůjčil a naše foťáky pouze ležely vedle sebe. Jinak zbytek více, či méně sedí. ;)

  • by mk on 06/12/2013  14:37 Reply

   Co je v EXIFu, to vypíše. Že si občas některé foťáky zapisují parametry po svém, za to program nemůže :) Taky jsem tam pár podivností měl...

Leave a reply

Your email address will not be published.