Čepička na objektiv LensCoat Hoodie

Možná víte, že k dlouhým světelným teleobjektivům nepřibalují výrobci klasické krytky, jak je znáte, ale místo nich kožené či látkové návleky, které se přetáhnou přes sluneční clonu nasazenou v reverzní transportní poloze. Tyto ochrany přední čočky mají jednu nevýhodu – většinou jsou zbytečně mohutné a zabírají tudíž mnoho místa.

Je několik produktů, kterými lze tuto nevzhlednou, těžkou a nepohodlně se nasazující “čepici” nahradit: například plastovou krytkou Kaiser, Don Zeck krytkou s rukojetí a dalšími. Já se nakonec rozhodl pro neoprenovou ochranu LensCoat Hoodie.

Vlevo LensCoat Hoodie, vpravo originální návlek dodávaný Canonem

Krytka LensCoat je vlastně úplně jednoduchá – jde o cca 8 cm dlouhý tubus z neoprenu, na jedné straně uzavřený, s dnem vyztuženým vyjímatelným diskem z tvrdšího pěnového materiálu, který chrání přední čočku objektivu před nárazem a podobně.

LensCoat Hoodie na holém objektivu (bez sluneční clony)

Díky velké pružnosti neoprenu lze krytku použít jak na objektiv s nasazenou sluneční clonou, tak na holý objektiv bez clony. Neopren po cloně příliš neklouže a krytka tak drží na svém místě. Já jsem si ji navíc vylepšil vystřihnutím otvoru pro utahovací šroub clony. Hoodie je lehká a lze ji strčit kamkoli do brašny, mnoho místa nezabere. Kromě firmy LensCoat vyrábí velice podobnou ochranu i americký OP/TECH USA. Cena obou produktů je podobná a pohybuje se okolo USD 10.

LensCoat Hoodie s vytaženou výztuhou dna

Vpravo lze vidět vystřiženou dírku pro utahovací šroub

Ještě jedno srovnání LensCoat Hoodie s originálním krytem

Leave a reply

Your email address will not be published.