Canon nebo Nikon? Papírové porovnání vlajkových lodí Canon EOS-1D X Mark II proti Nikonu D5

Sportovní fotografové mají letos opět malý svátek, své top modely představili krátce po sobě Nikon i Canon (i když Canon ho vlastně ještě oficiálně nepředstavil). Nedalo mi to a oba přístroje jsem postavil proti sobě, zatím jen na papíře.

A protože o půl dne později Canon vyšel s oficiálním oznámením, dopsal jsem do článku některé informace, které nebyly dříve známé. Najdete je červenou barvou.

Canon EOS-1D X Mark II Nikon D5
Snímač a rozlišení 20,2 Mpx
rozlišení snímku 5 472×3 648
20,8 Mpx
rozlišení snímku 5 588×3 712
Rozsah citlivosti ISO 100 až 51 200
rozšiřitelné na 50 až 409 600
ISO 100 až 102 400
rozšiřitelné na 50 až 3 280 000
Rychlost sériového snímání 14 fps (s AF)
16 fps (bez AF)
12 fps (s AF)
14 fps (bez AF)
Nejkratší expoziční čas 1/8000 s 1/8000 s
X-Sync 1/250 s 1/250 s
Počet ostřicích bodů 61 bodů, z toho 5 dvojitých křížových a 41 křížových
všech 61 bodů podporuje objektivy se světelností až f8
všech 61 bodů lze uživatelsky vybrat
153 bodů, z toho 99 křížových
15 bodů podporuje objektivy se světelností až f8
55 bodů lze uživatelsky vybrat
Citlivost autofokusu  -3 EV -4 EV
Senzor měření expozice  RGB, 360 000 bodů RGB, 180 000 bodů
Kompenzace expozice ± 5 EV ± 5 EV
Hledáček 100% pokrytí, zvětšení 0,76× 100% pokrytí, zvětšení 0,72×
Displej úhlopříčka 3,2″
1 620 000 bodů
úhlopříčka 3,2″
2 359 000 bodů
Video 4K UHD 4 096×2 160/60 fps
Full HD 1 920×1 080/120 fps
4K UHD 3 840×2 160/30 fps
Full HD 1 920×1 080/60 fps
GPS  ano, integrovaná s externím přijímačem
Wi-Fi  s externím vysílačem s externím vysílačem
paměťové karty Compact Flash a CFast 2.0 Dva sloty XQD nebo dva sloty Compact Flash
životnost baterie 1210 3 780 snímků nebo 110 minut HD videa
hmotnost 1530 g s baterií 1 405 g s baterií

Kompletní specifikace Canonu EOS-1D X Mark II a Nikonu D5.

A teď podrobněji k jednotlivým parametrům. Podotýkám, že se jedná čistě o porovnání na základě papírových údajů a veškeré dojmy jsou moje a nemusí se nakonec ukázat jako pravdivé. Taktéž v době psaní tohoto článku jsou ke Canonu k dispozici “jen” uniklé specifikace a uniklá tisková zpráva; více oficiálních informací zatím známo není.

Design

Canon 1D X II jako by  z oka vypadl předchůdci. Jedinými třemi viditelnými změnami je přepínač režimu LV , pak krytka nad vypínačem vertikálního gripu (nejpravděpodobněji kabelová spoušť, protože mezi konektory nalevo evidentně chybí) a nevzhledný hrb na horní straně před sáňkami blesku, kde se ukrývá GPS přijímač. Při detailnějším pohledu si ještě všimnete mírného posunutí tlačítka AF-ON na vertikálním gripu. Jelikož se mi 1D X ovládá velmi pohodlně, nemám se zachováním designu problém, i když třeba přepínač kolem joysticku, jako má 7D Mark II, by určitě uplatnění našel. V případě Nikonu D5 je změn více – tlačítko navíc na přední straně v prohlubni gripu, jiné rozložení tlačítek kolem spouště (ISO tlačítko po vzoru Canonu bude určitě vítanou změnou). Zadní strana prošla nejmenšími změnami, kromě úprav spíše kosmetických je tou největší tlačítko”i” pro nastavení chování displeje/živého náhledu. Špatně tvarovaný vertikální grip zůstal beze změny.

1dx2_4

Canon EOS 1D Mark II

Nikon D5

Nikon D5

Pod krytkou nad přepínačem On/Off se u Canonu ukrývá konektor pro kabelovou spoušť

Pod krytkou nad přepínačem On/Off se u Canonu ukrývá konektor pro kabelovou spoušť

 

Snímač, ISO

V rozlišení snímače panuje shoda, oba dva výrobci se drží při zemi pokud jde o megapixely a je to dobře, hodnota kolem 20 Mpx je pro přístroj tohoto ražení akorát. Pokud jde o ostatní parametry, zejména o šum a dynamický rozsah, tak v případě Nikonu není důvod se obávat a snímač bude opravdu špičkový. U Canonu si na zhodnocení ještě počkáme, ale pokud se nestal zázrak, tak půjde jen o mírný pokrok, tak, jak tomu bylo v minulosti; v opačném případě by se Canon zejména vyšším DR určitě pochlubil. Takto se chlubí jen tím, že jde o první fullframe snímač se zabudovanými senzory pro ostření detekcí fáze v režimu Live View a ve videu. Evidentně se Canon vydává jiným směrem. Zajímavé je porovnání maximálních dosahovaných citlivostí. Nikon si věří a nativní ISO má nejvyšší hodnotu 102 400, zatímco u Canonu končí v polovině. Teoreticky by tedy mohl mít Nikon náskok v šumu 1 EV, což je asi očekávatelné. Ještě zajímavější je situace v případě maximální rozšířené citlivosti; zatímco u Nikonu sahá ISO až do závratných hodnot 3 milionů, Canon se drží při zemi s pouhými 400 tisíci. Podle prvních ukázek ale již ISO 819 200 u Nikonu D5 trpí silným barevným posuvem na hranici použitelnosti a tudíž by rozdíl v šumu nemusel být tak velký, jako vypadá na papíře. Budoucnost ukáže.

Podle několika zdrojů (například zde) Canon konečně zvládl implementaci AD převodníků přímo k jednotlivým buňkám čipu, což by znamenalo “nižší šum a mnohem, mnohem čistější stíny” po vzoru Sony.

Sériové snímání

Canon dále vládne, 14 fps s autofokusem je to nejlepší, co zrcadlovky nabízejí. O 2 fps více než předchůdce, o 2 fps víc než Nikon D5. Pokud nepotřebujete ostření, pak zrcadlovky zvládnou 16 (Canon), respektive 14 (Nikon) fps. Rozdíl u Canonu oproti předchozímu modelu je v tom, že i v tomto režimu podporuje fotografování do RAWu (u 1D X jen do JPG) a díky fázovému ostření na čipu je možné, že bude mít Canon k dispozici i nějaký ten autofokus. Nikon předpokládám RAW nabízí také.

V režimu 16 fps nelze používat fázové snímače na čipu v režimu serva. Ty slouží jen pro one-shot nebo video. Škoda.

Autofokus

Zbrusu nový autofokus je velkým tahákem Nikonu D5 a při čistě papírovém porovnání jasně vede; počet 153 ostřicích bodů je opravdu impresivní. Canon, i když to tak na první pohled nevypadá, autofokus taktéž přebudoval, přesto ale jeho 61 ostřicích bodů vypadá jako chudý příbuzný. Je zde ale několik ale:

 • Canon nabízí k výběru všech 61 bodů, zatímco Nikon dovolí vybírat jen z 55 bodů, . Zbylých 102 bodů slouží u Nikonu jako pomocné “mezibody” pro lepší sledování pohybujícího se objektu. Jestli to bude v reálu hrát významnější roli ukážou až testy.
 • Canon má 43 bodů křížových, Nikon 99, výhoda na straně Nikonu.
 • Canon má dvojité křížové body (celkem 5 v prostředním sloupci, reagují i na kontrast v úhlopříčce), zatímco Nikon jen “obyčejné” křížové. Dle mého názoru byly “obyčejné” křížové body Nikonu vždy přesnější než ekvivalent Canonu, tudíž náskok dvojitého před obyčejným nemusí být tak velký, jak by se čekalo.
 • Všechny body Canonu pracují i při světelnosti F8, zatímco u Nikonu pouze 15 bodů. Canon za to určitě spousta fotografů pochválí a stejně tak my, kteří používáme světelné objektivy, bysme z toho mohli profitovat, neboť to značí technologický pokrok.
 • Citlivost autofokusu Canonu dosahuje -3 EV, u Nikonu -4 EV, papírová výhoda je tedy na straně Nikonu.
 • Oba výrobci se chlubí větším pokrytím hledáčku AF body. Dosud vedl Canon 1D X, Nikon D5 ho překonal a teď to podle specifikací vypadá, že 1D X II vrací úder a strhne vítězství opět na svou stranu.

Pokrytí hledáčku AF body. Zeleně starší model Canon 1D X, bíle nový Nikon D5. Canon 1D X II slibuje pokrytí v krajích a na výšku větší o 24 %

Pokrytí hledáčku AF body. Zeleně starší model Canon 1D X, bíle nový Nikon D5. Canon 1D X II slibuje pokrytí v krajích vyšší o 24 %

 • Canon opět ostřicí body zvýrazňuje červenou barvou, která je lépe vidět v šeru a ve tmě. Opravte mě, jestli se mýlím, ale Nikon stále používá černou barvu.
 • Kromě nového hardwaru se Canon chlubí i novým trackovacím algoritmem AI Servo AF III+.

Měření expozice

Kvalitu měření expozice lze opět porovnat pouze papírově, sensory obsahují 360 000 (Canon) a 180 000 (Nikon) bodů. Oba měří v RGB, Canon navíc i v IR (Nikon IR pravděpodobně neumí). Oba fotoaparáty umí zapojit sensor měření expozice i do trackovacího algoritmu, popravdě řečeno jsem si ale u Canonu 1D X žádného rozdílu (se zapnutým/vypnutým iTR) nevšiml. S Nikonem zkušenosti nemám.

Hledáček

V hledáčcích se toho změnilo jen málo. Hledáček Nikonu D5 sice oproti D4s mírně narostl (zvětšení 0,72× vs 0,70×), Canon je ale stále o málo větší (0,76×, stejně jako předchůdce). Novinkou u Canonu je více informací, zobrazovaných v ploše hledáčku díky průhledovému displeji; ostatně si to Canon vyzkoušel již u 7D Mark II. Opravte mě, ale Nikon D5 tímto nedisponuje.

Hledáček Canonu 7D Mark II a množství zobrazovaných informací

Hledáček Canonu 7D Mark II a množství zobrazovaných informací

Displej

Nikon použil displej s rozlišením 2 359 000 bodů, zatímco Canon jen 1 620 000 bodů. V praxi bude rozdíl troufnu si tvrdit nepozorovatelný, větší vliv bude mít “kvalita” zobrazovače jako taková, ta se ale z papíru vyčíst nedá. Nikon D5 stále zachovává poměr stran displeje 4:3, zatímco Canon již dávno přešel na 3:2, tudíž při stejné úhlopříčce 3,2″ je fotografie na Canonu větší.

Paměťové karty

Nikon zvolil dle mého ten nejlepší přístup, kdy nechá na uživateli, zda si koupí model s XQD nebo s Compact Flash sloty. Canon na výběr nedává a 1D X II bude mít jeden slot Compact Flash a druhý CFast. Zdá se tedy být krok za Nikonem, ten kombinaci dvou různých slotů nabízel v předchozích modelech D4 a D4s. Mně osobně to nevadí, alespoň ušetřím, ale věřím tomu, že jiným to může zkomplikovat práci.

Buffer

Nikon dovoluje pořídit na jeden zátah až 200 RAWů, Canon 170 RAWů (v případě použití CFast 2.0 karty, na Compact Flash pouze 59). V případě CFast 2.0 karty jsou si tedy oba modely velmi blízko a oproti předchůdcům jde o značný pokrok.

GPS

Canon 1D X II nabízí zabudovaný GPS přijímač. Po zkušenostech s GPS v 7D Mark II tento krok velmi kvituji; přínos je jasný, nároky na baterku minimální, a tak jediná věc, která se mi nelíbí, je kryt přijímače na horní straně těla – jsem přesvědčený, že ho šlo navrhnout designově lépe. K Nikonu je třeba GPS přijímač dokoupit.

Ošklivý hrb nahože ukrývá GPS přijímač

Ošklivý hrb nahože ukrývá GPS přijímač

Baterie

Nikon D5 používá stejnou  baterii EN-EL18a jako předchůdce, díky snížené spotřebě však narostla výdrž až na skvělých 3780 snímků. Oproti tomu Canon 1D X II přechází na novou baterii LP-E19 (avšak podporuje i starší baterie LP-E4N a LP-E4), jejíž výdrž udává na ubohých 1120 snímků. Výdrž baterie je pro mě největším zklamáním, už při přechodu z 1D IV (cca 2500) na 1D X (cca 1600) jsem z ní byl rozčarovaný.

Canon DLO

Pod zkratkou DLO se skrývá Digital Lens Optimizer a stručně jde o opravu chyb objektivu softwarově – nejen ale jen o zkreslení, vinětaci a aberaci, ale i třeba o ubývající ostrost směrem do krajů, ubývající ostrost se vzrůstající clonou apod. Canon poprvé uvedl DLO do praxe ve svém firemní RAW konvertoru Digital Photo Professional 3.11 v roce 2012 a teď přichází DLO přímo do fotoaparátu i při snímání do RAWu. V PC to funguje velmi dobře, necháme se tedy překvapit.

Některé funkce DLO (například korekce difrakce se vzrůstající clonou) budou k dispozici jen při fotografování do JPG.

Video

Úplně na závěr jsem si nechal videoschopnosti. Jelikož mě video vůbec nezajímá, tak nebudu na jeho základě činit žádná rozhodnutí, ale Canon tady Nikon jasně deklasuje. 4K rozlišení při 60 fps s obřím datovým tokem 800 Mbps, to u zrcadlovek ještě nebylo. K tomu Full HD při 120 snímcích za sekundu a 360 Mbps a myslím, že tu máme krále. Pokud jde o další video vybavení (jako třeba (ne)přítomnost C-Log), na to si budeme muset ještě počkat.

Ze 4K videa lze u Canonu (ve fotoaparátu) vytáhnout snímky v rozlišení 8,8 MPx, což by přinášelo zajímavou možnost, jak zachytit ten správný okamžik – při 60 fps opravdu už nic neuteče. Na druhou stranu ale Canon píše, že kvalita snímku z videa se nebude rovnat kvalitě statické fotografie.

Cena

Příjemné překvapení na závěr. Canon 1D X II má startovat na 5999 USD (což je o 800 USD méně než za předchozí model), zatímco za Nikon zaplatíte 6499 USD (stejná cena jako u předchůdce).

Česká doporučená cena Canonu 1DX Mark II činí 164 999 Kč s dostupností v květnu 2016, Nikon bude na pultech v březnu za 174 999 Kč.

Závěrem

Je zvláštní, že Nikon D5 bývá veleben jako revoluční přístroj, kdežto z parametrů Canonu 1DX II jsou fotografové spíše zklamáni a konstatují, že vlastně nic moc nového nepřináší. Přitom jediná opravdu výrazně nová věc u Nikonu (neberu-li v potaz video) je zbrusu nový AF s opravdu velkým množstvím bodů, ve zbytku jde jen o běžnou evoluci. Možná za to může i fakt, že Nikon uspořádal k představení D5 velkou show, zatímco parametry Canonu unikly na internet potichu a bez hype, a i když (jestliže) přijde během jednoho, dvou dnů velkolepé odhalení, tak už bude postrádat onen wow-efekt.

Z výše uvedeného porovnání je snad zřejmé, že jsou si oba fotoaparáty velmi podobné a ani jeden fanoušek značky nemá proč tesknit, opět budou více rozhodovat ruce než technika.

9 Comments

 1. by Petr Kotulán on 14/03/2016  16:36 Reply

  Fotím na Canon už 20 roků. Nyní má 6D a 7D MII. Mnoho roků Canonu trvalo, než udělali jen platové víčko podobné Nikonu aby se dalo sundat u na nasazené sluneční cloně.
  Jak dlouho jim bude trvat, než udělají takoví drobné vychytávky jako je například boční značení na přepínači, vestavěnou krytku okuláru místo gumové zátky a uchycení řemenu do očka jako má konkurence...

  • by mk on 14/03/2016  17:21 Reply

   Držte se prosím tématu 1D X Mark II vs D5.

 2. by karol on 03/02/2016  15:43 Reply

  pre mna je v tejto rade najpodstatnejsi parameter vydrz baterii. neviem si predstavit, ze by som kazdych 1200 fotografii musel menit bateriu... tu canon podla mna velmi zlyhava.

  inak parametre D5 boli davno vonku, staci sledovat nikonrumors. ten wow efekt prinieslo boostovane ISO, ktore prvy krat nacalo 7 cifernu hranicu. moja D3s sa uz tesi na dochodok :-)

  • by mk on 03/02/2016  22:34 Reply

   Mě to samozřejmě taky štve, ale v reálu vydrží cca 1600 fotek a dá se s tím žít. Na Nikon jen kvůli baterce přecházet nebudu :)

 3. by Jan Villím on 02/02/2016  14:34 Reply

  A taková doplňujíci otázka. Jde uložit nastavení fotoaparátů (i režimů C) na kartu u obou? Canon to má..resp. starší D1 X měl/má.

  • by mk on 02/02/2016  14:57 Reply

   Předpokládám, že ano, proč by to nemělo jít?

 4. by Lukáš on 02/02/2016  12:31 Reply

  No já si vždycky říkám, jak moc ty hraniční parametry člověk využívá...nebo spíš za jaké situace...Martine, jaké jeTvoje nejvyšší používané ISO? Fakt se Ti stane, že jdeš do desetitisíců? Už asi použitelnější je sekvenční snímání, byť mi z dálky ten rozdíl jestli 14 nebo 16 snímků nepřijde jako nějaký zásadní rozdíl (ta moje 610 má asi 6sn/sec a tam bych rozdíl sakra viděl ;))
  že se počet ostřících bodů mění v závislosti na cloně jsem vůbec nevěděl...budu to muset nějak dohledat, jak a proč to vlastně je...
  buffer brutální, to jsem taky netušil, že se to od běžného stroje, co mám já, tak liší...
  s výdrží baterie to je stejně spíš odhad, ne? v praxi se to určitě může v závislostech na okolnostech výrazně lišit...i když ten "papírový" trojnásobek je hodně...
  coby těla mi přijdou vlastně tak podobné, že záleží jenom na tom, jaké má člověk doma skla...
  teda jestli by se člověk nechystal natáčet, tam dostal nikon nehorázně na prdel...

  oba foťáky jsou vlajkové lodi, na které 99% fotících nikdy nebude mít...ale je moc příjemné si o nich přečíst...dík za komentáře k číslům, fajn den přeju ;)

  • by mk on 02/02/2016  12:43 Reply

   ISO jdoucí do statisíců a milionů mimo jiné znamená, že bude méně šumu na ISO v řádu tisíců a desetitisíců. Takže i když v praxi většinou nepotřebuji víc než 6400, nižší šum při takové citlivosti se hodí vždy.

   14 a 12 fps rozdíl bude :)

 5. by Petr Konečný on 02/02/2016  11:19 Reply

  Moc pekne srovnani! Akorat na tohle ja nikdy nebudu mit :) Ja spise cekam (doufam), ze oznami novou 5D Mark IV a zlevni 5D Mark III, kterou bych si poridil.

Leave a reply

Your email address will not be published.