Canon EOS 5D Mark III – 1D X pro chudé?

Začátek letošního roku je bohatý na nové špičkové zrcadlovky, možná i nejzajímavější za poslední dobu; oba dva největší rivalové se činí. Dnes světlo světa spatřil nástupce velepopulární pětkové řady: Canon 5D Mark III. A protože tabulek s technickými parametry je všude na internetu dost, pojal jsem představení trochu z jiného úhlu.

Titulek článku není myšlen nikterak pejorativně (ostatně fotoaparát s odhadovanou cenou přes 70 tisíc Kč není zrovna pro chudé), ale při pohledu na parametry se takové srovnání vyloženě nabízí. Canon 5D III totiž již není fotoaparátem hlavně do studia či na krajinky, ale zvládne i daleko náročnější úkoly.

  • full frame, 22,3 megapixelů
  • 61bodový autofokus
  • 6 fps sériové snímání
  • ISO 100 - 25 600, rozšiřitelné na 50 až 102 400
  • full HD video při 30 fps
  • Digic 5+
  • Clear View II TFT LCD displej, 1 040 tisíc bodů, 3,2", 16:90
  • 100% hledáček, zvětšení 0,71x
  • duální slot - na CF a SD karty
  • těsnění proti prachu a vlhkosti (odolnější než 5D II)
  • HDR režim
  • rozměry 152 x 116 x 76 mm
  • hmotnost 950 g
  • cena 3500 dolarů
  • v prodeji koncem března 2012
Přeskupování sil?

Nepotvrdily se mé dřívější spekulace o srovnání modelových řad a stal se vlastně opak: Canon a Nikon si oznámením svých novinek prohodili pozice. V minulosti Canon disponoval jedním rychlým tělem (řada 1D) a jedním pomalým s velkým rozlišením (řada 5D), zatímco Nikon měl dvě rychlá těla (D3 a D700). Majitelé Canonu 5D II tak závistivě pokukovali po rychlé sekvenci a přesném autofokusu Nikonu D700, zatímco příznivcům Nikonu zase chyběly megapixely, kterými byl obdařený pětkový model Canonu.

Najednou se situace obrátila. Canon oznámil dva velmi rychlé stroje (1D X a 5D III) s rozumným počtem megapixelů, zatímco Nikon šel na věc jinak - jedním rychlým reportážním přístrojem (D4) a druhým pomalým vysokomegapixelovým (D800). A opět se některým lidem nezavděčili, opět se objevují nespokojenci, kteří budou tvrdit, že jejich výrobce se měl vydat cestou toho druhého.

Špičkový autofokous z 1D X za poloviční cenu?

Ne tak docela. Na první pohled to vypadá, že Canon vzal ostřicí modul z 1D X a umístil ho do 5D III. Částečně to pravda je, alespoň co se samotného AF snímače týká - 61 bodů stejně rozložených, 41 křížových, z toho 5 dvojitě. Ale "zádrhel" se skrývá jinde a možná tam, kde by ho většina nečekala: v senzoru měření expozice. Canon 1D X totiž přinesl novinku v podobě RGB senzoru se 100 tisíci body. Takto jemný snímač (kromě přesnějšího měření expozice) umí i rozpoznávat a sledovat objekty (včetně obličejů) a předávat jejich pozici autofokusu. V tomhle já osobně spatřuji největší pokrok v ostření a pokud se jej Canonu podařilo vyladit, vidím v něm onu pověstnou bombu. A právě o tuto vlastnost bude 5D III ochuzen - jeho expoziční senzor má jen 63 zón (a je převzatý ze 7D).

I bez iTR (Intelligent Tracking and Recognition) se ale nebojím označit ostření Canonu 5D III za konkurenceschopné a předchůdce rozhodně porazí na hlavu. Ale musel zaúřadovat marketing a tu největší vymoženost si Canon zkrátka nechal jen pro nejvyšší model.

Obrazová kvalita

Canon 5D II proslul svojí výbornou kvalitou obrazu a nedá se čekat, že by na tom byla trojka hůře. Megapixely narostly jen nepatrně, vývoj zase o kousek pokročila a 5D III určitě ostudu neudělá. Podle Chucka Westafalla má být náskok v šumu oproti předchůdci 2 EV. Srovnání s 1D X bude zajímavější. Jedná se o stejnou generaci snímačů a ze 4 megapixelů navíc a menší maximální nativní citlivosti lze odvodit, že 1D X vyjde ze souboje o chlup lépe, určitě alespoň pokud jde o šum.

Co vzít na sport – 7D nebo 5D III?

Univerzální rada asi neexistuje. Canon 7D má rychlejší sekvenční snímání (8 oproti 6 fps), na druhou stranu 5D III lepší autofokus - procento zaostřených fotografií by mělo být větší, což částečně vynahradí pomalejší sekvenci. Canon 7D má díky crop faktoru 1,6x větší dosah – rozdíl mezi objektivem 200 a 320 mm je přece jen hodně citelný a 4 megapixely navíc ho nevykompenzují. 5D III bude mít zase výhodu lepší obrazové kvality v mizerně osvětlených halách a tělocvičnách.

Další vylepšení Canonu 5D III

Tělo nového Canonu je hodně podobné tomu ze 7D - umístění vypínače, tlačítko pro nahrávání videa, horní ovládací prvky atd. s několika změnami.

Na zadní stěně vlevo nahoře přibylo tlačítko RATE, sloužící pro ohodnocování fotografií hvězdičkami (1 až 5) přímo ve fotoaparátu. Toto hodnocení by pak měl umět přečíst třeba Lightroom nebo Aperture. Chování tlačítka lze přenastavit na zapnutí/vypnutí ochrany snímku proti smazání. Právě ono zamykání snímku používám už roky k rychlému předvýběru fotografií ve fotoaparátu, ale na nejedničkových tělech se kvůli tomu muselo do menu, což bylo nepohodlné. Takže toto vylepšení chválím.

Zadní roller má (jako u 1D X) dvě dotykové "plošky", jejichž poklepání nahradí otáčení rollerem - pro tichou změnu parametrů při natáčení videa.

Vedle slotu na CF kartu přibyl i slot na SD. Jde o krok správným směrem a já používám ukládání na obě karty zároveň z důvodu zvýšení bezpečnosti (když by se jedna pokazila, stále mám snímky na druhé).

Pokud jde o natáčení videa, moc se toho nezměnilo a novinky jsou podobné videu v 1D X - manuální nastavení vstupní úrovně zvuku, odstranění moire a zubatých hran, nový kodek, redukce rolling shutter efektu. Zdá se, že video v zrcadlovkách pomalu naráží na svůj strop.

[youtube_sc url=9XgAgGoPZo8 width=600]
Canon Speedlite 600EX-RT

Spekulace se potvrdily i v případě dalšího oznámeného produktu - nového blesku. Pouze označením Canon "překvapil". Mírně papírově stoupl výkon - novinka má směrné číslo 60 (ačkoli nyní je měřeno při zoomu hlavy 200 mm, takže ve skutečnosti výkon spíše klesl?). Zoom hlavy doznal také vylepšení a nyní (po vzoru Nikonu SB-900) pokryje ohniska 20 až 200 mm. V dodávaném příslušenství najdete i dva barevné filtry, umožňující sladit barvu bleskového světla se světlem prostředí. Už konečně nebudeme muset nosit fóliové filtry a připevňovat je gumičkou. A mimochodem, jde o další inspiraci Nikonem a trvalo to jen 7 let.

Hodně změn se událo i při pohledu na zadní stranu - blesk se opět více přiblížil Nikonu - grafický displej, více zobrazovaných údajů, podsvětlená tlačítka. K nastavení C.Fn. konečně nebude třeba manuál, protože vám displej vypíše, jakou vlastnost zrovna měníte (ne, že by C.Fn. blesku člověk měnil nějak často).

  • směrné číslo 60 při 200 mm
  • 4 AA baterie, externí battery pack
  • rychlost nabíjení cca 3,3 s (horší jak 580EX II?)
  • pokrytí ohnisek 20 - 200 mm, s rozptylkou až 14 mm
  • hmotnost 429 g
  • cena 630 dolarů

Canon 600EX-RT je ale i v něčem unikátní - má přímo vestavěné rádiové odpalování (odtud písmena RT v názvu). Chtělo by se říci konečně (pokud se nepletu, tak rádio měly kdysi už blesky Minolta?). Co mi ale kazí radost je fakt, že udáváný dosah rádiového signálu činí jen 30 metrů - obzvláště když všechny mně známé odpalovače (včetně těch nejlevnějších čínské provenience) mají víc. Ne, že by člověk běžně odpaloval na 100 metrů, ale dosah 30 m podle výrobce znamená, že v členitém a silně zarušeném prostředí může klesnout třeba jen na metrů 10, což už je pro nás akční fotografy nepoužitelné.

Vysílači bohužel chybí AF-assist světlo (což je divné, neboť infračervený ST-E2 ho měl). Jinak je vysílač ST-E3-RT moc pěkně zpracovaný, s velkým displejem a ovládacími prvky podobnými těm na blesku, tudíž ovládání bude hračkou. Napájený je tužkovými bateriemi. Bohužel se bude muset dokoupit zvlášť za předpokládanou cenu 470 dolarů. A jen tak na okraj, ještě by se mi líbilo, kdyby byl vysílač zabudovaný přímo do těla fotoaparátu.

Doplnění: Podle poslední informací budou blesky dva, jeden bez rádia a druhý s. Tady je produktová stránka Canonu 600EX bez rádia.

Zajímavé odkazy
  • Oficiální ukázkové fotografie v plném rozlišení včetně vysokých citlivostí
  • Ukázková videa z Canonu 5D III
  • Fotografie na vysoké ISO
  • Všechny funkce Canonu 5D III detailně vysvětlené
  • jak zní Canon 5D III (burst, tichý režim)?
  • Vnitřnosti Canonu 5D III
  • Ondřej Neff přidal nějaké fotky. Poslední tři jsou na ISO 10 000

17 Comments

  1. by Lukáš on 04/03/2012  11:04 Reply

    Možná jde o optické odpalování, ale lze stále nastavovat kompenzaci expozice blesku apod. Takže nějaký radio přenos tam být musí. Samotný blesk dokonce ani nemá čidlo záblesku, respektive nefunguje jen na blejsknutí.

    • by mk on 04/03/2012  12:46 Reply

      Lukáš: žádný rádiový přenos tam není, jde o optickou komunikaci blikáním. A blesk samozřejmě čidlo záblesku má, vepředu pod červenou krytkou. Věř mi ;)

  2. by Lukáš on 03/03/2012  21:37 Reply

    Cituji "ještě by se mi líbilo, kdyby byl vysílač zabudovaný přímo do těla fotoaparátu.", ale vždyť např. 7D umí normálně bezdrátově odpalovat blesky přímo z těla. Umí odpálit i levný 430EX. Ačkoli 5D vlastně nemá interňák, takže to asi nebude umět.

    • by mk on 03/03/2012  21:38 Reply

      Za prvé 5D III nemá integrovaný blesk. A za druhé v případě 7D nebo Nikonů jde o optické odpalování, tudíž nepoužitelné na jasném slunci, na větší vzdálenost, pokud je blesk za stromem apod.

  3. by Majkkl on 03/03/2012  13:49 Reply

    ... za ty prachy není k upgrade u drtivé většiny majitelů MkII důvod..

  4. by Pavel Pokorný on 03/03/2012  11:03 Reply

    Me jako majiteli 7d se to libi. Kdyz bude nejakej lehce jetej kousek za rozumnou cenu task casem rad prejdu. Kdyz jsem kupoval 7d tak na 1d jsem nemel a 5d mk II pro me bylo pomale. Tohle je presne co potrebuju. Konecne budu mit ohniska tak jak bych potreboval :-)

  5. by Ondrej on 02/03/2012  15:15 Reply

    Krásny fotoaparát! Obraz bude určite super. Veľmi dobre si ho viem predstaviť ako jediný univerzálny stroj aj na každodenné profesionálne fotenie (reportáže, svadby, reklama). 5D MkII som veľmi neobľuboval, keďže mal AF mimo stredu nepoužiteľný a rýchlosť bola niekde na úrovni najlacnejších zrkadloviek. Toto vyzerá byť troška iná liga a nemať 1D MkIV, tak zaň tých 3300€ (na internete asi do 3000€) veľmi ochotne dám...

  6. by Nohing on 02/03/2012  12:35 Reply

    Kdyz je rec o sumu 5D mark II je proti nikonu D700 sumák, to mam hodne otestovaný.
    Rychlost me tolik netrápí, spis bracketing, synchro cas blesku a sum a to se tady bohuzel pro me evidentne nepovedlo soude "vzorových" fotek.

    • by mk on 02/03/2012  12:52 Reply

      Tak naposledy, k šumu 5D II vs D700 asi tolik: http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5dmarkii/23

  7. by Nohing on 02/03/2012  12:32 Reply

    Pockame si na nejaké fotky, protoze ty na canon.jp jsou fakt jak z mobilu na rozdíl od tech k D800 nikonu. :-)

  8. by David on 02/03/2012  12:21 Reply

    Mě to taky příde jako slušná dávka vylepšení a rozhodně je důvod proč přezbrojit nebo třeba k 5D mII přibrat 5D mIII. Uvidíme jak to bude s česou cenou, to rozhodne nejvíc.

    Mě štve, že Canon začal přicházet s takovýmahle tělama až teď a ně před dvěma lety kdy jsem nevydržel čekat a přezbrojil na Nikon :-D

  9. by Nohing on 02/03/2012  12:19 Reply

    A ted si to srovnej s parametrama D800

    • by mk on 02/03/2012  12:30 Reply

      Je to jen o preferencích. Kupříkladu já mám mnohem raději méně megapixelů, nižší šum a rychlejší sekvenci

  10. by Nohing on 02/03/2012  11:14 Reply

    Pripadá mi to jako Apple predstavoval iPhone 5 a byl z toho iPhone 4s. Po 3 letech nic moc.

    • by mk on 02/03/2012  11:24 Reply

      Nohing: To si vůbec nemyslím - technologicky pokročilejší snímač, špičkový AF, 100% hledáček, lepší video a spousta dalších drobných užitečných vylepšení...

  11. by Kamil on 02/03/2012  10:53 Reply

    mclusky - být cena někde kolem 2800 USD, tak to bomba je, i když tentokrát jde jen o evoluci a nikoliv revoluci jak tomu bylo v případě 5D Mk II

  12. by mclusky on 02/03/2012  09:37 Reply

    http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eos5dmk3/ prvni obrazky

    kolem a kolem, zadna bomba, coz?
    bojim se, že mnoho Čechů přezbrojovat nebude, bude-li cena za tělo 80k. A já si nekoupím jetou 5D II :) .. ale což, jednička mi zatím stačí

Leave a reply

Your email address will not be published.