Canon EF 600 F4 L IS II na dostizích

Dostal se mi do rukou pravděpodobně jediný exempláře nového teleobjektivu Canon EF 600 mm F4 L IS II. I přes nedostatek času jsem neodolal a vzal ho alespoň na chvíli do Chuchle na dostihy. Jaké jsou první postřehy? 

 • Zdaleka největší rozdíl oproti první verzi je v snížení hmotnosti. Novinka zhubla dva kilogramy a z bestie, se kterou bych se nechtěl tahat ani náhodou, se stal čtyřkilový macek, se kterým se dá poměrně slušně fotografovat i z ruky.
 • Stabilizace nové generace je kupodivu poměrně hlučná při zapnutí a vypnutí, ale jinak pracuje famózně – i při fotografování bez podpory je obraz v hledáčku téměř nehybný, pouze mírně plave.
 • Rychlost ostření je plně srovnatelná s ostatními inovovanými teleobjektivy Canon, tudíž pravděpodobně jedna z nejrychlejších na trhu. USM motorek je taky naprosto tichý.
 • Narazil jsem jen na jeden problém s ostřením: pokud máte zaostřeno opravdu hodně před nebo za a obraz je tudíž totálně rozostřený, AF odmítá přeostřit. Pravděpodobně je rozostření tak "velké, že přesahuje fázové senzory ostření" a AF potom neví, kam ostřit. Je tedy třeba ostření posunout kousek ke správnému místu ručně. Tohle je problém všech dlouhých skel, ale čím delší, tím se pochopitelně vyskytuje častěji. U nových těl (5D Mark III, 1D X) si s ním inovovaný AF údajně poradí.
 • Sluneční clona je lehká jako pírko a lépe se nasazuje.
 • Canon u nové generace skel změnil barvu laku z krémové na neutrální šedou. Stará barva se mi líbila více.

Stáhněte si fotografie v originálním rozlišení.

 

2 Comments

 1. by Ondřej Prosický on 07/10/2012  21:57 Reply

  S tím zaostřením hodně za nebo hodně před, setkal jsem s tím jak u nové 300/2.8 tak i 400/2.8, podle mě je to "vlastnost" všech nových teleobjektivů, které jsou vyladěné na nová těla (5D Mk III, 1D x). Třeba starší 800/5.6, 500/4 a 600/4 to nedělalo ani s novými těli, ani s těmi starými (5D Mk II, 1D Mk III, 1D Mk VI). Nutno podoknout, že kombinace 1D X + 400/2.8 + TC 2X III strčí v ostření všechno výše popsané do kapsy :-)

  • by mk on 07/10/2012  22:21 Reply

   Díky za příspěvek, Ondro.

Leave a reply

Your email address will not be published.