Blesk v otázkách a odpovědích

Nejen při fotografování platí, že opakování je matkou moudrosti a ačkoli jsem některé z níže uvedených tipů již několikrát psal (mimo jiné i ve Velké knize sportovní fotografie), neuškodí si je připomenout. A snad mezi nimi bude i nějaká nová informace.

Proč použít (nejen v obchodním domě) blesk?

Tvorba zajímavějšího nasvícení, odpíchnutí fotografovaného objektu od roztříštěného pozadí, efektní hrátky s časem.

Dálkově odpalovaný blesk nebo blesk v sáňkách?

Blesk nasazený na těle míří vždy kupředu ve směru fotografování a tím tvoří ploché čelní nasvícení s nepěknými stíny za objektem. Až na výjimky to nepůsobí příliš dobře. Naproti tomu dálkově odpalovaný blesk může svítit zboku, zezadu a podobně, a tak vytvářet různý charakter nasvícení. Největší roli hraje vzdálenost blesku od fotoaparátu. Například u fotografování hodně zblízka (rybím okem) vystačí i blesk v levé ruce natažené od těla, ale na větší vzdálenost se rozdíl mezi směřováním blesku a fotoaparátu stírá a efekt lepšího nasvícení mizí.

Následující ukázka demonstruje na stejném záběru tři různé varianty, úplně bez blesku, s přímým bleskem a dálkově odpalovaným zábleskem:

1. Fotografie bez blesku, 1/30 s

2. Čelní blesk v sáňkách fotoaparátu

3. Dálkový blesk - vpravo přímo pod eskalátorem

Čím blesk odpálit

Jednoznačně  nejlepší je použít rádiové odpalovače. Nejlevnější se dají sehnat za 20 dolarů, viz třeba tady a tady. Odpalování integrovaným bleskem (Nikony a Canon 7D a 60D) fungovat může a nemusí, záleží na světelné situaci, vzdálenosti blesku, překážkách mezi fotoaparátem a bleskem...

Jak blesk uchytit?

Nejjednodušší je použít klasický stativ, k němuž se blesk připevní přes stativový šroub a stojánek, dodávaný v krabici s bleskem. Vhodnější jsou stojany pro světla - lze je vysunout do větší výšky a ve složeném stavu zabírají méně místa a snáze se tak přenášejí. V nouzi lze použít samotný stojánek pro blesk a blesk postavit na stůl a podobně. Já používám s oblibou čtvrtou možnost, speciální ministativ Gorillapod (viz recenze), který přichytím na zábradlí, madlo ekalátoru a podobná místa, kde by běžný stativ použít nešlo. Nevýhodou Gorillapodu je to, že je sám o sobě nízký a pokud jej není na co postavit, blesk svítí zespodu.

GorillaPod s bleskem v akci

Je potřeba nějaké další příslušenství?

Rozhodně doporučuji použít (většinou)oranžovou fólii, která sladí světlo blesku s osvětlením obchodního domu, jenž je hodně do oranžova.

TTL nebo manuál?

V zásadě se dá říci, že většinou stačí manuálně nastavený výkon blesku - pokud fotografujeme sportovce pokaždé na stejném místě. Má to jednu výhodu: stačí jakýkoli rádiový odpalovač. Intenzitu záblesku je třeba otestovat a odladit, což může být problém; jednak to sebere nějaký čas a také - v případě, že je blesk daleko - se nachodíme.

Řešením je použít TTL. S kompatibilním odpalovačem (např. PocketWizard) lze kompenzovat bleskovou expozici i na dálku. Takové odpalovače jsou pochopitelně dražší.

K čemu je zoom bleskové hlavy?

Vyplatí se nezapomínat na nastavení zoomu blesku. Pokud bleskáme zblízka nebo neznáme přesně místo, kde budeme fotit, volíme širší vyzařovací úhel. Pokryje velkou plochu a zajistí nám, že světlo bude všude. Na druhou stranu jde o velké plýtvání výkonem.

Naopak, když známe místo fotografování, je vhodnější blesk nazoomovat - užší světelný kužel nám osvítí jen to, co chceme plus díky koncentraci světla do užšího paprsku získáme větší dosah blesku. Vyšší výkon se hodí i při svícení za dne za dostatku světla.

Na co si dát pozor?

Těch věcí je několik, v zásadě ale jde o drobnosti. V cestě blesku by neměly být žádné překážky, které by mohly světlo zastínit (pokud to není záměrem), stejně tak si ohlídejte, aby váš blesk nezacláněl jinému fotografovi/blesku.

Blesk (vlevo za okrajem fotky) schválně svítící přes zábradlí tak, aby vytvořil atraktivní stíny

V podobných veřejných prostorech jako jsou obchodní domy je třeba si dávat pozor na zloděje a k blesku postavit třeba kamaráda nebo jej alespoň nespustit z očí. To je problém všech míst, kam může přijít každý; jiná situace nastává třeba na taneční soutěži, kde se platí vstupné a existuje předpoklad, že se tam zloději vyskytovat nebudou.

4 Comments

 1. by Satr on 26/12/2011  13:45 Reply

  Velké díky za tyto rady. Jak řešíš folie na blesky? Vyrábíš si je sám? Případně z čeho? Taky by mě zajímalo jak zjišťuješ, která barva se hodí do konkrétního prostředí? Díky

  • by mk on 26/12/2011  14:24 Reply

   Folie jsem nakoupil na eBay asi za 8 dolaru. A zatim vsude stacila oranzova :) Da se to ozkouset treba na vlastni ruce.

 2. by rolo on 19/04/2011  21:59 Reply

  hm zaujímavé že radíš odpalovače za 20 dolárov a pri tom na gorillapode máš wizard :))))))))))

  • by mk on 19/04/2011  22:49 Reply

   Myslím, že to píšu srozumitelně ("Nejlevnější se dají sehnat..."). A na vyzkoušení víc než bohatě stačí.

Leave a reply

Your email address will not be published.