Battery Pack Canon CP-E4

“Nejlepší příslušenství, jaké jsem si kdy k foťáku koupil!” I na takové komentáře jsem narážel, když jsem hledal informace o Canonu CP-E4. A co se pod touto zkratkou skrývá? Battery pack (BP) k blesku, jinými slovy přídavný zdroj, který prodlužuje výdrž a zároveň zkracuje dobu nabíjení.

Existují přenosné baterie, z kterých je možné napájet celou řadu zařízení (např. Quantum packy, Black Box). Jsou vybaveny speciálním akumulátorem a redukcemi na všemožné konektory. Cena je taky všemožná, jen ne nízká. Jsou většinou těžké, neskladné, ale zase univerzální a s velkou kapacitou. Pak jsou tu speciální battery packy jen pro blesky. Dnes se podíváme na Canon CP-E4, ale podobný výrobek nabízí i Nikon ke svým bleskům.

bp1
Battery pack Canon CP-E4

CP-E4 je nenápadná krabička v polstrovaném pouzdře naplněná osmi tužkovými bateriemu, z které vede kroucený kabel. Ten se zapojuje z boku do blesku. Bohužel externí napájení podporují jen blesky nejvyšší řady (550 EX, 580 EX, 580 EX II). Červená dioda na rohu přístroje se rozsvítí po připojení a zapnutí blesku.

bp2
Detail otvírání. Po rozepnutí pouzdra se odsunutím šoupátka vytáhne zásobník s bateriemi

Pro otevření a nabití bateriemi stačí posunout šoupátko na spodní hraně packu - vyjede plastový zásobník pro osm baterií. Při vkládání baterií do zásobníku nastává první a zároveň jediný zádrhel. Plastové pacičky, které drží baterie na místě, se totiž rády ulamují. Osobně se mi to ještě nepovedlo, snažím se baterie vyměňovat maximálně opatrně, ale věřím, že při rychlé výměně na place to hrozí - četl jsem stížností až až. Canon to ale evidentně netrápí, protože i čtvrtá verze CP-E4 je konstruovaná stále stejně. Mimochodem, náhradní zásobník lze koupit zvlášť.

bp3
Vnitřní zásobník s bateriemi

bp4
A detail pacičky držící baterii

Po nasazení zásobníku zpět a připojení kabelu k blesku nastane "fičák". S čerstvými bateriemi dojde k plnému nabití blesku za cca 1 sekundu (580 EX II bez BP se nabije cca za 2,5 s) a prakticky tak odpadá otravné čekání na připravenost blesku. Kabel je kroucený a dostatečně poddajný na to, abyste si ho při práci téměř nevšimli; rozhodně nezavazí a neomezuje. V blesku drží dostatečně pevně. Pouzdro disponuje sponou na opasek (umožňuje pozicování na výšku i na šířku) a díky jeho rozměrům a placatosti vůbec nepřekáží. Pomocí pásku se suchým zipem ho můžete i připevnit k noze stativu, zábradlí apod. Battery pack CP-E4 je oproti předchůdci navíc vodotěsný, nakolik si myslím, že je to věc spíše zbytečná - stejně ho nejčastěji budete mít právě na opasku pod oblečením. Utěsněný je pochopitelně i připojovací konektor.
Pokud by vám nevyhovovalo nošení na opasku, je možné pack připevnit zespodu do stativového závitu fotoaparátu. Ale neznám nikoho, kdo by chtěl v rukou dobrovolně držet další stovky gramů navíc.

Hlavní přínos tedy vidím v zrychleném nabíjení, ale pochopitelně pack prodlužuji i celkovou výdrž. Kolik je možno udělat s BP záblesků nevím, ale těžko najdete akci, na které by vám došla šťáva. Pokud k tomu přeci jen dojde, tak dle mých zkušeností první dojdou baterie v blesku. Stačí je prohodit s jednou sadou v BP a můžete nějakou dobu blýskat dále. V souvislosti s bateriemi v blesku ještě jedna drobnost. V C.Fn. blesku existuje nastavení, které nám říká, zda se baterie v blesku budou podílet i na jeho nabíjení (standardně) nebo zda budou sloužit pouze pro řidící obvody v blesku (elektronika, displej, AF přisvětlení atd.). V tom druhém případě jsou baterie v blesku takřka nezničitelné a měnit budete jen dvě sady tužkovek v battery packu. Pochopitelně se mírně prodlouží rychlost nabíjení.

Po dvouletých zkušenostech nedám na CP-E4 dopustit. Od té doby se mi skoro nestalo, že bych minul záběr kvůli nepřipravenému blesku, i při blýskání o strop ve velkých místnostech. Pouzdro na opasku ani kabel nijak nepřekážejí při práci, při používání kvalitních baterií (např. Sanyo Eneloop) se na něj můžete vždycky spolehnout. Zopakuji tudíž větu z úvodu článku: "Nejlepší příslušenství, jaké jsem si kdy koupil."

Pokud byste se někde v bazaru setklai se starším bratříčkem CP-E3, tak vězte, že jediný rozdíl je chybějící utěsnění proti stříkající vodě. Ještě starší model CP-E2 se liší v počtu baterií, obsahoval jich jen šest.

A ještě vám dlužím cenu, která se na českých e-shopech pohybuje od 4000 Kč výše (bez baterií), na ebay se dá pořídit za cca 3500,-. Ovšem pozor na čínské kopie. Existují dva druhy napodobenin, jeden typ je prakticky stejné konstrukce jako originál, druhý je menší na 6 baterií (ten je kopií battery packu Nikon). Jejich cena se pohybuje od třetiny až po pětinu ceny originálu. Praktické zkušenosti s nimi nemám, jen z doslechu vím, že některé samy vybíjejí baterky, jsou nespolehlivé, ozývají se z nich podivné zvuky atd.

3 Comments

 1. by Rudy on 14/01/2010  16:24 Reply

  Pokud máte někdo zájem o levné a kvalitní akumulátory nebo baterie mrkněte na http://aku-bat.cz

 2. by Martin R on 13/01/2010  20:19 Reply

  A co tomu rika blesk? Nedochazi k prehrivani elektroniky nebo dokonce vybojky a reflektoru - viz problemy SB900, ktera ma zabudovane tepelne ochrany.
  Mimochodem, taky mi neni jasne, proc do blesku je nutno sazet baterie po jedne - muj prastary Braun ma (muze mit, neni podminkou) baterie v takovem zasobniku, takze pri foceni treba svatby staci vybite vysypat, vlozit zasobnik a behem dvou sekund neni co resit. A nemuze se stat, ze popletete polaritu a divite se, proc neblyskate.

  • by mk on 13/01/2010  21:06 Reply

   Blesk si zatím nestěžoval. Každopádně typická situace vypadá tak, že blýsknu 3x s velkým výkonem rychle za sebou (třeba první polibek při svatebním obřadu) a pak minutu pauza. Zatímco bez BP bych blýsknul jen jednou. Takže to není taková hrůza.
   Pokud jde o baterie, tak to je spíš na výrobce fototechniky...

Leave a reply

Your email address will not be published.